Rak jajnika

14 lat temu
Zachorowałam w lipcu tamtego roku.Był to szok,do konca nie wierzyłam,ze mnie to spotkało.Zaczęło sie nagle.Całe zycie zdrowa jak ryba.Póżno,jak zwykle przy I ttym raku pózno.I tutaj zaczyna się moje forum.....Dlaczego tyle krzyczy się o raku piersi,o raku szyjki macicy,a o raku jajnika nic.Mamy profilaktyczne badania cytologiczne,mamografię,a o badaniu CA 125 nikt nam nawet nic nie mówi.Przecież o raku jajnika mówi się(dzisiaj to wiem)"cichy zabójca".Dlaczego ma tak znikomą wyleczalnośc.......Jego wykrywalnośc jest w 3,4 stadium,wiadomo co to znaczy.....Nikt nam kobietom nie mówia by profilaktycznie badac sobie krew,bo to jest jedyna szansa aby uchwycic go szybciej.I wbrew pozorom choroba ta nie dotyczy kobiet tylko po40-tce.Umierały przy mnie dziewczyny,które miału niespełna 20-cia lat.Czy na prawdę w naszym kochanym kraju nie możemy zrobic nic,aby uświadomic przynajmniej kobietom co może im grozic?Ja przeszłam cięzką operacje,dzisiaj jestem zdrowa i wierzę,że tak zostanie.Wiem,że to moja siła mnie pcha do przodu.Tej siły życzę każdemu
26113 odpowiedzi:
  • Nana - wzruszył mnie Twój ostatni wpis... jestem pełna podziwu dla Twojej postawy i dystansu do tego wszystkiego. Jest w Tobie tyle spokoju i mądrości. Dziękuję Ci, że tu jesteś z nami, że dzielisz się swoim doświadczeniem  3 Z serca życzę Tobie wszystkiego dobrego!

    Serdeczności,

    Monika

  • 6 lat temu

    u nas czysto w badaniach usg  nast kontrola kwiecień 2018. ( żona bez wznowy od grudnia 2016) figo 3c po operacji radykalnej i 6 cyklach chemii

    NANA PODZIWIAM CIĘ !!!

  • Ewa najlepiej wbij tu cały histpat bez danych osobowych tylko opis.Zobaczymy co piszą i spróbujemy wyjaśnić ile w mocy 

  • 6 lat temu

    Wynik hispat wydaje mi się dość krótki ale nie znam się. Będę wdzięczna za wytłumaczenie po chłopsku zwłaszcza tego zdania "ogniskowo z różnicowaniem mikrobrodawkowatym". No i co to są te CK7 z plusami lub minusami w nawiasach? Dziękuję!

  • ❤️Nana❤️ Jakaś ty mądra dziewczyno !  Fajnie,że jesteś ! 

  • lilith odezwij się Kochana, co słychać? Chciałabym też o coś Cię zapytać.

    Buziaki dla Was Kochane. My z Mamą szykujemy się na konsylium do Bydgoszczy i prawdopodobnie będzie chemia, ale jesteśmy silne i damy radę! Musimy! Jak Wasze Mamy? Jak Wy? Odzywajcie się Kochane!😍

  • EwkaS, niestety nie umiem pomóc:-( Nie mam takiej wiedzy, ale może dziewczyny się odezwą.

  • Witam! Moim zdaniem jedyną kompetentną  osobą do tego by interpretować wynik badania jest lekarz .To on powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta........

  • 6 lat temu

    Tess ma rację, mamy zbyt małą wiedzę, szczególnie o tym typie raka.

    CK7 (+), EMA (+), ER (-) itd. - wyniki badań różnych receptorów w celu ustalenia pierwotnego ogniska raka. Widocznie istniało podejrzenie, że może to być przerzut pochodzący z innego narządu, a nie rak jajnika (typ jasnokomórkowy jest dość rzadki wśród raków jajnika).

    Znalazłam coś takiego:

    mikrobrodawkowaty/ mikropapilarny/ micropapillary- większość utkania guza składa się z kępek komórek nowotworowych tworzących rozetki pozbawione zrębu włóknisto- naczyniowego, często bez związku ze ścianami pęcherzyków płucnych, komórki zwykle sześcienne, jasne, atypia jądrowa różnie wyrażona, częsta inwazja naczyniowa, wolno unoszące się struktury przypominające pierścienie w świetle pęcherzyków oraz piaszczaki/ psammona bodies/

    - lity/ solid- większość utkania guza składa się z płatów (sheets) wielokształtnych komórek, które nie tworzą struktur innych rodzajów utkania raka gruczołowego, jeżeli guz jest w 100% lity musi występować przynajmniej 5 komórek zawierających śluz na każde 1-2 HPF

  • 6 lat temu

    Ewo - nie wiem gdzie byłaś operowana i gdzie robiono badanie histopatologiczne, ale ten opis jest dość lapidarny i nie ukrywam, ze różni się od tego który ja otrzymałam ( nie chodzi tylko o rozpoznanie oczywiście). Brakuje tu przede wszystkim określenia stopnia zróżnicowania ( to co opisywane jest jako G1, G2, G3). Pamiętaj, ze pobrane od Ciebie tkanki są twoją własnością- w praktyce oznacza to ze możesz poprosić o wydanie tzw bloczków, czyli zakonserwowanych fragmentów twoich tkanek i wysłać je prywatnie do innej pracowni histopatologicznej. Takie badania wykonywane są komercyjnie w wielu miejscach, musisz poszukać. To twoje życie i twoje zdrowie - lepiej dwa razy sprawdzić niż potem usłyszeć, że bardzo wszystkim przykro, ale się pomylili. 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat