Wyniki nowego badania opublikowane na łamach Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention wskazują, że wysoki poziom kwasów tłuszczowych typu trans w organizmie, których źródłem są przemysłowo przetworzone produkty spożywcze (powstałe w wyniku procesów uwodornienia i utwardzania olejów roślinnych) oraz proces smażenia w głębokim tłuszczu, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jajnika. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Międzynarodowej  Organizacji do Badań nad Rakiem (IARC) w populacji European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, w której zdiagnozowano 1486 przypadków nowotworów jajnika.

Nowotwory złośliwe jajnika to ósma przyczyna zarówno zachorowań, jak i zgonów z powodu nowotworów złośliwych w skali świata. W 2018 roku na świecie zdiagnozowano 295 414 nowych zachorowań na te nowotwory a 184 799 kobiet zmarło z ich powodu. Zachorowalność na nowotwory jajnika systematycznie rośnie, co zwiększa potrzebę wprowadzenia działań prewencyjnych  w sytuacji kiedy niewiele jest zidentyfikowanych czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór.

We wcześniejszych badaniach epidemiologicznych wykazano wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów piersi, gruczołu krokowego oraz jelita grubego i odbytnicy w zawiązku z wysokim poziomem kwasów tłuszczowych typu trans.  Ten rodzaj tłuszczów może zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości, stresu oksydacyjnego a także procesów zapalnych. Zarówno nadwaga jak i procesy zapalne, to potwierdzone czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe jajnika.

Wyniki nowego badań dodatkowo uzasadniają aktualne zalecenia WHO w zakresie wyeliminowania z produktów spożywczych kwasów tłuszczowych typu trans.