Z okazji zbliżającego się dnia ojca warto zachęcić panów do dbania o swoje zdrowie. Oto aktualne informacje na temat testów skryningowych dostępnych dla panów.

Nowotwory jelita grubego i odbytnicy

Regularne badania przesiewowe warto zacząć od 45 roku życia w przypadku średniego ryzyka zachorowania (w Polsce badania profilaktyczne proponowane są osobom po 50 roku życia), wcześniej – jeżeli występuje obciążenie rodzinne w kierunku tych nowotworów złośliwych. Badania przesiewowe powinny być kontynuowane co najmniej do 75 roku życia.

Dostępnych jest klika testów skryningowych (w Polsce test na krew utajoną oraz kolonoskopia). Najważniejsze, aby się przebadać profilaktycznie, wybór testu ma mniejsze znaczenie. Testy profilaktyczne pozwalają znaleźć i usunąć polipy, które mogą ulec kancerogenezie lub rozpoznać nowotwór we wczesnym stadium zawansowania.

Nowotwory gruczołu krokowego

Począwszy od 50 roku życia warto porozmawiać ze swoim lekarzem na temat pozytywnych i negatywnych aspektów badań przesiewowych w kierunku wykrycia tego nowotworu złośliwego oraz podjąć świadoma decyzję odnośnie ewentualnego w nich udziału.

Nowotwory płuca

Każdy mężczyzna w wieku 55-74 lat, który pali papierosy lub rzucił palenie w ciągu ostatnich 15 lat, narażony jest na podwyższone ryzyko zachorowania. Przy wyższym ryzyku nowotworu płuca (związanym z liczbą wypalonych w życiu papierosów) należy się zastanowić nad wykonaniem badania przesiewowego z użyciem niskodawkowej tomografii komputerowej.

Nowotwory skóry

Każdy powinien być świadomy znamion i pieprzyków znajdujących się na jego skórze i zgłosić się do lekarza w momencie, kiedy zaobserwuje w nich jakieś zmiany. Warto zgłosić się do dermatologa lub onkologa celem zbadaniu całej skóry z użyciem dermatoskopu.

[przygotował Piotr Wojtyś, korzystając z: https://www.cancer.org/latest-news/4-cancer-screening-tests-for-men.html]