W Miesiącu Świadomości Raka Piersi obchodzimy 16 października- Światowy Dzień Żywienia i Walki z Głodem!

Dzisiejszym tematem na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę są substancje niebezpieczne w żywności-Akrylamid. 

Akrylamid jest to substancja, która w naturalny sposób powstaje w żywności podczas poddawania półproduktu metodom obróbki termicznej takiej jak pieczenie, grillowanie, smażenie. Według ekspertów może zwiększać ryzyko powstawania nowotworów u ludzi. Ostatnie duże badania na temat akrylamidu m.in. prowadzonym przez IARC i opublikowanym w 2019r. w Genome Research sugerują, że może mieć największy związek z powstawaniem raka płuc, wątroby czy nerek.

Szczególnie istotne jest to, że akrylamid będący organicznym związkiem chemicznym, nie powstaje w środowisku w sposób naturalny. Jednakże jako bezwonna substancja krystaliczna, dobrze rozpuszczającą się w wodzie, etanolu, eterze czy chloroformie, wykorzystywany jest do produkcji tworzyw sztucznych, farb, klejów, lakierów oraz zapraw murarskich. W związku z tym rodzi się pytanie, dlaczego znajduje się w wielu produktach spożywczych konsumowanych na co dzień, np. pieczywie, paluszkach, chipsach, frytkach, ciastach czy smażonym mięsie?

Szwedzkie badania z 2002r. dowodziły, że akrylamid jest substancją, która powstaje podczas smażenia, pieczenia czy grillowania niektórych produktów spożywczych. Jednocześnie ocena jego toksyczności wskazuje na neurotoksyczną, kancerogenną i genotoksyczną aktywność tej substancji. Dotychczas udowodniono, że akrylamid działa głównie neurotoksycznie na organizm człowieka. Dochodzi wówczas do zaburzeń neurologicznych: osłabienia, mrowienia i drętwienia kończyn oraz drgawek.

Kancerogenne oddziaływanie akrylamidu zostało potwierdzone jedynie w badaniach na zwierzętach. Akrylamid wchłaniany jest do organizmu człowieka przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, a także przez skórę, ulegając biotransformacji, czyli enzymatycznemu przekształcaniu. Tworzy połączenie z hemoglobiną, który jest wykorzystywany jako marker ekspozycji na ten związek. Najnowsze badania wskazują jednak, na występowanie ścisłej zależności pomiędzy poziomem akrylamidu w hemoglobinie, a ryzykiem występowania raka piersi u kobiet.

Czynnikami wpływającymi na powstawanie akrylamidu są temperatura i czas obróbki cieplnej, a także zawartość i rodzaj aminokwasów oraz węglowodanów w żywności. Podczas ogrzewania półproduktu dochodzi do kaskady reakcji chemicznych, które nadają brązowe zabarwienie żywności oraz do powstawania szeregu związków, dzięki którym nadany zostaje smak i aromat. Przykładem może być np. wypiekanie chleba. Znaczne ilości akrylamidu powstają podczas obróbki w temperaturze 1200C, jednakże w temperaturze 160-1800C, jego zawartość wzrasta nawet do 20mg/kg.

Zainteresował artykuł? 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule na stronie OPEN Poznań 

➡️ https://rehabilitacja-open.pl/...