Wielokrotnie w gabinecie dietetycznym, spotykamy się z pytaniem lub dyskutujemy z pacjentami na temat, jaką dietę zastosować by wprowadzić racjonalny sposób żywienia, uwzględniając dolegliwości, skutki uboczne leczenia czy po prostu jak dalej sobie radzić by zadbać o swoje zdrowie na przyszłość.

Oczywiście nie ma jednej diety, która zaspokoiłaby wszystkie oczekiwania pacjentów, bowiem każdy z nas ma różne potrzeby żywieniowe uwzględniające jego chorobę, wiek, dotychczasowe problemy zdrowotne, styl życia, itp. Jednakże, jak sądzę warto skoncentrować się i poświęcić uwagę na rokroczny ranking diet jaki kształtują gremia naukowe, a także dietetycy-praktycy, zarówno na świecie (m.in. w USA) oraz polscy dietetycy.

Poniżej krótki przegląd najbardziej sprawdzonych, dobrze zbilansowanych i ujmujących najważniejsze problemy żywieniowe dietoterapii, które mogą przynieść pożądany efekt zdrowotny dla osób chorych. Ponadto, mogą stać się dobrym modelem racjonalnego żywienia dla osób zdrowych, kształtując prawidłowe nawyki żywieniowe.

Zdaniem dietetyków zarówno z USA, jak i polskich fachowców w tej dziedzinie, w czołowej trójce diet znajdują niezmiennie te same diety co w ubiegłorocznym rankingu (charakterystyka krótka poniżej). Co ciekawe na ostatniej pozycji ze sklasyfikowanych pod względem zdrowotności diet jest, niestety ciągle bardzo popularna w Polsce dieta surowa, dieta RAW. Wciąż bardzo nisko oceniana jest dieta ketogeniczna, a na niechlubnym końcu peletonu najgorzej oceniono diety SLIM FAST, OPTAVIĘ oraz dietę ATKINSA. Warto wziąć też pod uwagę, że brakuje w zestawieniu najgorszej diety zeszłego roku, tj. diety DUKANA.

Najlepszą dietą propagowaną w 2023r. podobnie jak w zeszłym jest dieta śródziemnomorska. Jednocześnie można zauważyć, że ostatnie lata to prawdziwa moda na model diety śródziemnomorskiej, bowiem kolejne badania naukowe wskazują na jej pozytywny wpływ na różne problemy zdrowotne u ludzi. Włączanie tzw. zdrowych tłuszczów, ogromna różnorodność warzyw i sporo owoców to zasady, które sprawiają, że dieta śródziemnomorska jest godna polecenia nie tylko dla osób chorych, ale w ramach szeroko pojętej profilaktyki, także dla zdrowych. Ponadto, dieta opiera się na spożywaniu całych ziaren zbóż tj. pieczywo i inne produkty zbożowe, nasion roślin strączkowych oraz orzechów. Podstawowym źródłem tłuszczu w diecie jest oliwa z oliwek. Dietę tą charakteryzuje duże spożycie ryb, umiarkowane spożycie białego mięsa oraz jaj oraz małe spożycie mięsa czerwonego.  W umiarkowanych ilościach włączam przetwory mleczne tj. jogurt, sery czy wino podczas głównych posiłków. Analiza struktury diety śródziemnomorskiej wykazała zawartość wielu bioaktywnych substancji ochronnych tj. selenu, glutationu, likopenu, NNKT oraz antyoksydantów, szczególnie resweratrolu pochodzącego np. z wina, polifenoli z oliwy z oliwek, witamin E i C, β-karotenu, a także fitoestrogenów. Związki te wykazują korzyści związane z niższym ryzykiem zachorowalności na raka, w tym raka piersi, okrężnicy i prostaty.

Zainteresował artykuł? 

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy 

➡️ https://rehabilitacja-open.pl/...