Ogromnym zainteresowaniem naukowym cieszą się zagadnienia związane z mikrobiotą jelitową i jej wpływem na organizm człowieka. Coraz więcej słyszy się o związku flory jelitowej ze stanem skóry czy układu nerwowego, jednak czy ma ona jakiś związek z rakiem jelita grubego? Czy może probiotyki mogą pomóc w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na ten nowotwór? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Mikrobiota jelitowa jest niezwykle złożonym zbiorem bakterii i innych mikroorgaznimów, które bytują w naszych jelitach, aby zapewnić odpowiednie warunki do trawienia, a ponadto pomagają w walce z infekcjami. Zaburzenia tej mikroflory są coraz częściej spotykane w dzisiejszych czasach, do czego przyczyniać się może nadmierne stosowanie antybiotyków, zmiany w diecie, otyłość, a nawet sposób rozwiązania ciąży. Z tego względu, ogromną popularnością zaczęły cieszyć się probiotyki.

Probiotyki to inaczej żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach mogą mieć pozytywny efekt na zdrowie człowieka. Do takich drobnoustrojów należą głównie bakterie, wytwarzające kwas mlekowy (grupa Lactobacillus i Bifidobacterium) oraz drożdżaki.

Często zbiorczo do grupy probiotyków zaliczane są także synbiotyki i prebiotyki, jednak są to inne preparaty. Prebiotyki to substraty dla mikrobioty znajdującej się w naszym jelicie, co stymuluje jej wzrost, a synbiotyki to mieszanina drobnoustrojów podawanych w probiotykach i substratów dostarczanych w prebiotykach.

Wiadomym jest, że w wielu chorobach dotyczących jelit, występuje tzw. dysbioza, czyli zaburzenia mikrobioty. Trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, na ile te zaburzenia są przyczyną, a na ile skutkiem danej choroby, dlatego tak trudno o jasne rekomendacje co do stosowania probiotyków. Ponadto, wiele probiotyków to suplementy diety, a nie leki. Jest to o tyle istotne, że leki podlegają ściślejszym regulacjom farmaceutycznym i są lepiej przebadane.

Czy w takim razie można stosować probiotyki w celu profilaktyki raka jelita grubego? Odpowiedź nie jest prosta. Na ten moment nie ma rekomendacji, które zalecałyby stosowanie probiotyków w ramach profilaktyki raka jelita grubego. Ze względu na popularność tematu mikrobioty, pojawia się jednak coraz więcej badań o hamującym wpływie części probiotycznych szczepów na rozwój raka. Niestety, niektóre doniesienia są sprzeczne, a dokładny mechanizm działania probiotyków w tym zakresie nie jest jeszcze poznany. Zapewne potrzeba będzie jeszcze kilku lat aby utworzyć jasne stanowisko co do ewentualnego profilaktycznego wpływu probiotyków na raka jelita grubego. Co ciekawe, badania dotyczą także wpływu probiotyków na leczenie onkologiczne i łagodzenie ewentualnych skutków ubocznych.

Stosowanie jakichkolwiek preparatów probiotycznych zalecamy zawsze konsultować z lekarzem, który może pomóc dobrać odpowiedni preparat w zależności od potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych danego pacjenta.

Więcej z zakresu raka jelita znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy 

➡️ https://badaniaopen.pl/educati...