Poznańska Społeczna Fundacja „Ludzie dla Ludzi” od trzydziestu lat pracuje nad zmniejszeniem liczby zachorowań oraz śmiertelności spowodowanych chorobami nowotworowymi. Od dziewięciu lat swoją misję realizuje również za pośrednictwem internetu poprzez kampanie „Policzmy się z rakiem” oraz platformę FAQRAK.pl, która ma charakter interaktywnego poradnika dla chorych oraz ich rodzin.
– Coraz częściej podstawowym źródłem informacji i wiedzy nt. chorób staje się internet – mówi onkolog, dr Dariusz Godlewski, założyciel Fundacji „Ludzie dla Ludzi”. – Dlatego tak ważne jest udostępnianie w sieci rzetelnej wiedzy, sprawdzonych informacji nt. nowotworów. – Odpowiedzi dr Google nierzadko są nieprawdziwe, a czasem służą wyłącznie napędzaniu koniunktury znachorom lub ludziom, którzy chcą nieuczciwie zarabiać na chorych. Dlatego od lat budujemy wiarygodne miejsce w sieci ze sprawdzoną wiedzą, poradami lekarzy i specjalistów oraz osób, które same doświadczyły choroby. Budujemy internetową społeczność wspierającą osoby w trakcie i po leczeniu onkologicznym.
– Zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę w zakresie poszczególnych typów nowotworów: objawów, diagnozy, sposobów leczenia, rokowań i profilaktyki, jest olbrzymie – dodaje dr Małgorzata Adamczak, Prezes Fundacji. – Alfabet Raka daje poznaniakom dostęp do informacji na temat najczęstszych nowotworów oraz tych, które dominują w młodszych grupach wiekowych w naszym regionie.
Alfabet Raka mógł powstać dzięki zaangażowaniu Miasta Poznań. W ciągu dwóch lat udało się poszerzyć zasoby strony o artykuły podane w formie haseł encyklopedycznych na temat dwudziestu nowotworów. Od najczęstszych takich jak nowotwór płuca, jelita grubego czy piersi po opisy nowotworów mózgu - na które cierpi coraz więcej młodych osób, czy raka jamy ustnej, na którego zachorowalność wzrosła w ostatnich latach m.in. z uwagi na zmianę zachowań seksualnych (seks oralny).
Autorami opisów są studenci kończący poznański Uniwersytet Medyczny. Ich pracę nadzorowali onkolodzy z Ośrodka Profilaktyki I Epidemiologii Nowotworów OPEN z Poznania. Na stronie faqrak.pl powstała zakładka, gdzie znajdują się szczegółowe opisy nowotworów z uwzględnieniem ich objawów, przebiegu, sposobów leczenia, rokowań, zasad postępowania podczas i po leczeniu.
Wybór opracowanych chorób oparliśmy o najnowsze statystyki dla mieszkańców regionu. Odbiorcami tego projektu są przede wszystkim mieszkańcy Poznania – zarówno ci chorzy, jak i ich bliscy zmagający się z chorobą na nieco innym poziomie, a także osoby zainteresowane tematyką nowotworową.
Zachęcamy do zapoznania się z wpisami dostępnymi na stronie: https://faqrak.pl/alfabet-raka/