W ostatniej dekadzie umieralność na nowotwory złośliwe obniżyła się w większości krajów. Naukowcy z całego świata dokonali istotnych postępów w zakresie zrozumienia jak skutecznie zapobiegać nowotworom, odpowiednio wcześnie je diagnozować oraz skutecznie leczyć pacjenta, wydłużając w istotnym stopniu przeżywalność po diagnozie raka. American Cancer Society (ACS) przedstawia 10 najistotniejszych zmian z ostatniej dekady:
- Bardziej precyzyjne leczenie nowotworów. Terapia pacjenta może być bardziej precyzyjna poprzez dobranie indywidualnego sposobu leczenia na podstawie diagnostyki genetycznej nowotworów.
- Prognozy odnośnie przeżywalności po diagnozie nowotworu pogarszają się wraz z pojawieniem się przerzutów komórek nowotworowych do sąsiednich tkanek i narządów.
- Pojawienie się nowych typów immunoterapii, w tym CAR-T, najnowocześniejszej metody leczenia pacjentów z chłoniakami.
- Do coraz większej części populacji dociera informacja, że nadwaga jest czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko zachorowania na 13 typów nowotworów.
- Palenie papierosów jest ciągle najważniejszą przyczyną zgonów, której można uniknąć na etapie profilaktyki pierwotnej.
- Coraz więcej wiadomo na temat wpływu mikrobiomu (bakterie, wirusy, grzyby żyjące w ludzkim organizmie) na proces kancerogenezy. Zaburzenie równowagi mikrobiomu może się przyczyniać do wielu chorób, w tym nowotworów.
- Mutacje w DNA nie są jednymi przyczynami nowotworów. Przyczyną może być „zachowanie” genów, bez zmian w materiale genetycznym (epigenetyka).
- Nierówności społeczne mają znaczenie. Gorszy dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego z nimi związany wpływa na pogorszenie perspektyw odnośnie przeżywalności po diagnozie nowotworów złośliwych.
- Lepsze zrozumienie procesów metabolicznych zachodzących w komórkach nowotworowych pozwala na wprowadzenie nowych terapii celowanych.
- Wprowadzenie na odpowiednio wczesnym etapie leczenia opieki paliatywnej wpływa korzystnie na stan zdrowia pacjenta oraz przebieg procesu leczenia.
[artykuł przygotował Piotr Wojtyś na podstawie: http://www.cancer.org/latest-news/cancer-research-insights-from-the-latest-decade-2010-to-2020.html]