W przypadku raka jamy ustnej bardzo często zmiany wykrywane są zbyt późno, gdy są już zaawansowane, co pogarsza rokowanie w tym schorzeniu.

Prognozując na temat przeżywalności, onkolodzy używają terminu pięcioletnie przeżycia. Wskaźnik ten określa ile procent pacjentów przeżyje 5 lat od postawienia diagnozy. Na przykład, jeśli pięcioletnie przeżycie wynosi 90%, oznacza to, że statystycznie 90 osób na 100 ze zdiagnozowanym nowotworem przeżyje okres pięciu lat od chwili rozpoznania choroby. Oczywiście, pacjenci mogą przeżyć dłużej niż 5 lat. Wskaźnik ten odnosi się jedynie do pięcioletniego okresu obserwacji, w którym ryzyko nawrotu i śmierci jest największe.

W przypadku najczęstszych nowotworów jamy ustnej – raka języka i raka dna jamy ustnej, pięcioletnie przeżycia zależą od stadium zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania. Szacuje się, że pięcioletnia przeżywalność w najniższych stadiach zaawansowania wynosi około 81% (rak języka) oraz 78% (rak dna jamy ustnej). W wyższych stadiach zaawansowania choroby wyniki leczenia są znacznie gorsze. Jeśli nowotwór nacieka okoliczne struktury lub tworzy przerzuty w węzłach chłonnych, pięcioletnie przeżycie spada do 67% i 39% dla raka języka i raka dna jamy ustnej odpowiednio. W przypadku występowania odległych przerzutów przeżywalność jest jeszcze niższa i wynosi około 39% i 19% dla raka języka i raka dna jamy ustnej odpowiednio.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania