W przypadku podejrzenia chłoniaka nieziarniczego lekarz wykonana poniższe badania w celu potwierdzenia rozpoznania oraz oceny zaawansowania choroby.

  • Morfologia krwi z rozmazem – mogą występować nieprawidłowości w morfologii, które jednak nie są specyficzne dla chłoniaka – tzn. mogą wystąpić nie tylko w przebiegu tej choroby. Na jej podstawie nie rozpoznajemy chłoniaka.
  • Trepanobiopsja szpiku kostnego -  polega na pobraniu fragmentu kości wraz ze szpikiem z talerza kości biodrowej. Pozwala ocenić, czy szpik kostny zajęty jest przez chorobę.
  • Badanie histopatologiczne węzła chłonnego lub innej zajętej tkankibadanie decydujące o rozpoznaniu. Polega na pobraniu całego powiększonego węzła chłonnego (najczęściej) lub fragmentu innej zajętej tkanki, który następnie bada lekarz patomorfolog.
  • Badania obrazowe PET-TK – jest to badanie podstawowe w ocenie zaawansowania choroby. Jest to zmodyfikowane badanie tomografii komputerowej, w czasie której dodatkowo pacjentowi podawany jest drogą dożylną znacznik, który gromadzi się w tkankach nowotworowych, umożliwiając ich uwidocznienie. Tomografia komputerowa szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej oraz miednicy – wykonywane są, gdy nie ma możliwości wykonania badania PET–TK.
  • Echo serca – badanie obrazowe serca, które umożliwia ocenę jego budowy oraz funkcji. Echo wykonywane jest, ponieważ w trakcie leczenia podawane są leki o uszkadzającym wpływie na serce.
  • Inne badania laboratoryjne –  parametry funkcji wątroby i nerek. Wykonywane są także badania wirusologiczne krwi, m.in. w kierunku wirusa HIV oraz wirusowych zapaleń wątroby typu B i C.

Po postawieniu rozpoznania na podstawie badania histopatologicznego węzła chłonnego lub innej zajętej tkanki, w oparciu o pozostałe badania ustala się stadium zaawansowania choroby. Ustalenie stopnia zaawansowania ma podstawowe znaczenie dla zaplanowania właściwiej terapii.

Sfinansowane z budżetu Miasta Poznania