W krajach rozwiniętych ekspozycja w miejscu pracy jest wiodącą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe pęcherza moczowego. Dotychczasowe wynik kilku badań epidemiologicznych wskazywały na potencjalny związek pomiędzy ekspozycją na pestycydy u osób pracujących w rolnictwie a ryzykiem zachorowania na nowotwory pęcherza moczowego. W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach International Journal of Epidemiology, analizowano wpływ ekspozycji na pestycydy w kohorcie 57 310 osób z badania Agricultural Health Study. Oszacowano ryzyko względne (RR – rate ratios) zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego dla ekspozycji na 65 rodzajów pestycydów przy uwzględnieniu standaryzacji względem stylu życia, czynników demograficznych, ekspozycji na inne (poza pestycydami) czynniki związane z pracą w rolnictwie oraz palenia papierosów. W czasie obejmującym badanie (1993-2011) w populacji zdiagnozowano 321 przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe pęcherza moczowego.
W przeprowadzonej analizie wykazano wzrost ryzyka zachorowana na nowotwory złośliwe pęcherza moczowego przy ekspozycji na dwa rodzaje herbicydów z rodzaju imidazolinony: imazaquin oraz imazethapyr (aminy aromatyczne). Ekspozycja na imazaquin wiąże się z ponad 50% wzrostem ryzyka zachorowania, RR=1.54 (95%CI=1.05-2.26) natomiast używanie imazethapyru wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy pęcherza moczowego u osób, które nigdy nie paliły papierosów, RR=3.03 (95%CI=1.46-6.29). Zaobserwowano również wzrost ryzyka zachorowania dla całej populacji eksponowanej zawodowo oraz w szczególności dla osób niepalących papierosów przy narażeniu na kilka rodzajów pestycydów chloroorganicznych, w tym chlorofenoksy herbicydów oraz insektycydów chloroorganicznych.
W przeprowadzonym badaniu zaobserwowano wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe pęcherza moczowego przy zawodowej ekspozycji na różnego rodzaju pestycydy. Zaobserwowany wzrost ryzyka był zwykle silniejszy dla osób niepalących papierosów, co może świadczyć o tym, że związek pomiędzy ekspozycją na pestycydy a ryzkiem zachorowania na nowotwory pęcherza moczowego jest bardziej widoczny u osób nieeksponowanych na inne czynniki ryzyka zachorowania, przede wszystkim palenie papierosów.