Wykorzystując dane Międzynarodowej Organizacji do Badań nad Rakiem (IARC) z publikacji Cancer Incidence in 5 Continents oraz bazy danych GLOBOCAN, autorzy artykułu opublikowanego w CA Cancer J Clin, przedstawili pierwszą zbiorczą analizę występowania nowotworów wargi, jamy ustnej oraz gardła z podziałem na kraje, płeć oraz wiek. W analizie przeprowadzonej dla roku 2012 uwzględniono podział na poszczególne podtypy nowotworów złośliwych.
Dla analizowanych nowotworów obserwuje się dużą różnorodność zachorowalności w zależności od kraju, płci i wieku. Nowotwory wargi występują często w Australii (wpływ promieniowania słonecznego) oraz w centralnej i wschodniej Europie (w związku z paleniem papierosów). Wysoką zachorowalność na nowotwory złośliwe jamy ustnej oraz części krtaniowej gardła obserwuje się w południowo-centralnej Azji, szczególnie w Indiach, co jest związane z używaniem bezdymnych form tytoniu takich jak: bidi czy betel. Wysoka zachorowalność na nowotwory części ustnej gardła jest charakterystyczna dla Ameryki Północnej i Europy, szczególnie dla Węgier, Słowacji, Niemiec i Francji. Przyczyną tego jest wysokie spożycie alkoholu, palenie papierosów oraz infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego. Podatność genetyczna w połączeniu z infekcjami wirusem Epsteina Barr oraz narażeniem na kancerogeny we wczesnych latach życia (nitrozoaminy, produkty solone) są przyczyną wysokiej zachorowalności na nowotwory złośliwe części nosowej gardła w północnej Afryce oraz w południowo-wschodniej Azji.
W 2012 roku rozpoznano 529 500 przypadków nowotworów złośliwych wargi, jamy ustnej oraz gardła, co stanowi 3.8% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe na świecie. Do roku 2035 w związku ze zmianami demograficznymi (większy udział w populacji osób w starszym wieku) przewidywany jest wzrost liczby zachorowań o 62% do 856 000 przypadków.
Biorąc po uwagę rosnący trend liczby zachorowań na nowotwory złośliwe wargi, jamy ustnej i gardła oraz zróżnicowanie występowania pod względem geograficznym i zróżnicowanie względem podtypów nowotworów, autorzy analizy wskazują na konieczność opracowania lokalnych programów profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia rosnącej liczby tych nowotworów.