Doświadczenie wyniku fałszywie pozytywnego w mammografii przesiewowej (FP – false positive) może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi, fizycznymi i emocjonalnymi, które mogą wpływać na dalsze zachowania w programie badań przesiewowych w postaci późniejszego zgłaszania się do badań lub ich unikania. Z wynikiem FP mamy do czynienia, kiedy na postawie podstawowego badania przesiewowego (mammografia) pacjentka uzyskuje informację o możliwym podejrzeniu wystąpienia nowotworu piersi, która to informacja okazuje się być błędna po przeprowadzeniu badań uzupełniających (dodatkowa mammografia, usg, biopsja).
Do analizy, której wyniki opublikowane zostały na łamach Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, włączono 650 232 mammografii z wynikiem prawdziwie negatywnym (norma w mammografii, TN – true negative) oraz 90 918 mammografii z wynikiem FP. Analizowane badania mammograficzne wykonano u 261 767 kobiet (kilka możliwych rud skryningowych dla każdej pani). Wykazano wyższe prawdopodobieństwo wykonania badania mammograficznego w kolejnej rundzie badań przesiewowych u pań z wynikiem TN niż u kobiet w wynikiem FP (85% vs. 77.9%) oraz dłuższy średni czas późniejszego niż planowe zgłoszenia się do kolejnej rundy (13 m-cy w przypadku wyniku FP vs. 3 m-ce w przypadku wyniku TN). Prawdopodobieństwo powrotu do badań przesiewowych u kobiet z wynikiem TN jest o 36% wyższe niż w przypadku pań z wynikiem FP (HR=1.36, 95%CI=1.35-1.37). Doświadczenie wyniku FP wiąże się z wyższym ryzykiem diagnozy nowotworu piersi w wyższym stadium zaawansowania.
We wnioskach autorzy badania podkreślają wyższe prawdopodobieństwo późniejszego zgłoszenia się do kolejnej rundy badań przesiewowych w przypadku kobiet z wynikiem FP w poprzedniej rundzie.