Celem badania przeprowadzonego w populacjach Women’s Health Initiative Observational Study (WHI-OS) oraz Clinical Trial (WHI-CT) była analiza wpływu zażywania statyn na przeżywalność po diagnozie nowotworu złośliwego u kobiet po menopauzie (50-79 lat w momencie przystąpienia do badania). W czasie trwania badania (średni czas obserwacji 14.6 roku) wśród 146 326 uczestniczek badania zdiagnozowano 23 067 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Zarejestrowano również 3 152 zgony.
W porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały statyn, u kobiet które bieżąco je zażywają zaobserwowano 22% obniżenie ryzyka zgonu z powodu nowotworu złośliwego, HR=0.78 (95%CI=0.71-0.86) oraz 20% obniżenie ogólnego ryzyka zgonu, HR=0.80 (95%CI=0.74-0.88). Zażywanie innych leków obniżających poziom lipidów również skutkowało wydłużeniem przeżywalności po diagnozie nowotworu. Obserwowane obniżenie ryzyka zgonu było niezależne od siły statyn, stopnia ich hydrofilowości / lipofilowości, typu statyn oraz okresu stosowania. Zażywanie statyn w przeszłości, w przeciwieństwie do bieżącego ich stosowania, nie wiązało się w badanej populacji z obniżeniem ryzyka zachorowania i zgonu z powodu nowotworu złośliwego.
Podsumowując wyniki badania, regularne zażywanie statyn oraz innych leków obniżających poziom lipidów, wiązało się w badanej populacji z obniżeniem ryzyka zgonu.