Wyniki metaanalizy badań nad wpływem umiarkowanego spożycia alkoholu na przeżywalność z nowotworem piersi opublikowano w Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention. W badaniu uwzględniono 29 239 przypadków nowotworów złośliwych piersi. Dokonano analizy porównawczej przeżywalności z nowotworem kobiet, które spożywały umiarkowane ilości alkoholu z kobietami, które nie piły alkoholu. Umiarkowane spożycie alkoholu definiowane jest jako „nie więcej niż 3-4 standardowe drinki jednorazowo oraz nie więcej niż 9 drinków tygodniowo”.  

 

Umiarkowane spożycie alkoholu po diagnozie nie miało wpływu na przeżywalność z nowotworem złośliwym piersi, HR=0.95 (95%CI=0.85-1.05), natomiast dłuższą przeżywalność zaobserwowano u kobiet, które spożywały umiarkowane ilości alkoholu przed diagnozą nowotworu piersi, HR=0.80 (95%CI=0.73-0.88).  Dla kobiet z pozytywnymi receptorami estrogenowymi nie zaobserwowano związku pomiędzy spożyciem alkoholu przed lub po diagnozie a umieralnością na nowotwór piersi. W jednym badaniu, które dotyczyło kobiet z nowotworami piersi z negatywnymi receptorami estrogenowymi, umiarkowane spożycie alkoholu po diagnozie wiązało się z niewielkim obniżeniem ryzyka zgonu z powodu nowotworu piersi. Nie zaobserwowano związku dla spożycia alkoholu przed diagnozą.   

 

Reasumując wyniki badań autorzy stwierdzają, ze umiarkowane spożycie alkoholu po diagnozie nowotworu złośliwego piersi nie ma negatywnego wpływu na przeżywalność.