W metaanalizie, której wyniki opublikowano w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, analizowano wpływ spożycia alkoholu na prognozę odnośnie przeżywalności po diagnozie nowotworu złośliwego piersi u kobiet. W analizie uwzględniono 11 badań kohortowych, dokonując porównania przeżywalności u kobiet, których spożycie alkoholu określono jako „umiarkowane” z przeżywalnością u kobiet, które nie piły alkoholu. Umiarkowane spożycie to dla kobiet nie więcej niż 3-4 standardowe drinki jednorazowo i nie więcej niż 9 drinków w ciągu tygodnia (standardowy drink to: 355 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml mocnego alkoholu).
Umiarkowane spożycie alkoholu po diagnozie nowotworu piersi nie wpływa na przeżywalność, HR=0.95 (95%CI=0.85-1.05). Analizę przeprowadzono dla populacji 29 239 kobiet z nowotworem złośliwym piersi, w której wystąpiło 4 839 zgonów. Dla wszystkich przypadków nowotworu piersi określono status receptorów estrogenowych. Dla kobiet z nowotworem piersi z pozytywnymi receptorami estrogenowymi, niewiele dowodów wskazuje na związek pomiędzy umiarkowanym spożyciem alkoholu przed lub po diagnozie nowotworu piersi a umieralnością na ten nowotwór. W jednym badaniu wykazano niewielki spadek umieralności na nowotwór piersi u kobiet z nowotworami z negatywnymi receptorami estrogenowymi, przy umiarkowanym spożyciu alkoholu po diagnozie nowotworu. Nie wykazano związku pomiędzy spożyciem alkoholu przed diagnozą a przeżywalnością w przypadku kobiet z nowotworami piersi z negatywnymi receptorami estrogenowymi.
Podsumowując wyniki metaanalizy autorzy stwierdzają, że umiarkowane spożycie alkoholu przez kobiety po diagnozie nowotworu piersi nie wpływa na przeżywalność.