Aspiryna jest potencjalnym czynnikiem chemoprewencyjnym w walce z nowotworami złośliwymi płuca. Na łamach European Journal of Cancer Prevention przedstawiono wyniki meta-analizy badań opublikowanych do września 2014 roku, w których analizowano wpływ stosowania aspiryny na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy płuca.
Oszacowano zbiorcze ryzyko względne zachorowania na podstawie 20 badań (RR – Relative Risks), które wykazało 13% obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy płuca w związku z przyjmowaniem aspiryny (RR=0.87, 95%CI=0.79-0.95). Dwie subpopulacje badań zostały wyróżnione na podstawie przyjętego modelu. Dla pierwszej z nich obniżenie ryzyka wyniosło 36% (RR=0.64), dla drugiej nie zaobserwowano związku pomiędzy stosowaniem aspiryny a ryzykiem wystąpienia nowotworu płuca (RR=1.04). Różnice w wynikach uzyskano również przy podziale na badanie typu case-control (obniżenie ryzyka, RR=0.74) i badania kohortowe (brak związku, RR=0.99).
W szczegółowej analizie uwzględniającej typy nowotworów, obniżenie ryzyka zachorowania przy stosowaniu aspiryny zaobserwowano w badaniach typu case-control dla niedrobnokomórkowych nowotworów płuca, RR=0.74 (95%CI=0.58-0.94).
Autorzy meta-analizy wskazują na dwie istotne kwestie związane z przeprowadzonym badaniem. Po pierwsze, wyniki wskazują na średni ochronny efekt stosowania aspiryny w ramach chemoprewencji nowotwór płuca. Po drugie, zaobserwowano dużą różnorodność wyników badań, które wyróżniają subpopulację, dla której obserwuje się istotny efekt ochronny stosowania aspiryny oraz drugą, dla której nie wykazuje się związku pomiędzy zażywaniem aspiryny a ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy płuca. Dalsze badania są niezbędne dla zidentyfikowania populacji, która mogłaby skorzystać na stosowaniu aspiryny w ramach chemoprewencji nowotworów płuca.