Częste spożywanie pikantnych potraw wiąże się z obniżeniem ogólnego ryzyka zgonu, jak również ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych, niedokrwiennej choroby serca i chorób układu oddechowego.  Badanie obserwacyjne przeprowadzono w populacji chińskiej, która liczyła 487 375 osób w wieku 30-79 lat. Rekrutacja uczestników badania rozpoczęła się w latach 2004-2008. Każda osoba z badanej populacji wypełniła kwestionariusz zawierający pytania dotyczące stanu zdrowia, parametrów fizycznych, spożycia pikantnych potraw, czerwonego mięsa, warzyw i alkoholu.    W ciągu średniego czasu obserwacji wynoszącego 7,2 roku w badanej populacji zarejestrowano 20 224 zgony.

W porównaniu z osobami, które spożywały pikantne potrawy rzadziej niż jeden raz w tygodniu, wśród osób, które takie potrawy spożywały 1-2 razy w tygodniu, zaobserwowano 10% redukcję ogólnego ryzyka zgonu (HR=0.90). Dla części populacji, która pikantne potrawy spożywała jeszcze częściej (3-5 razy w tygodniu oraz 6-7 razy w tygodniu) redukcja ryzyka wyniosła 14% (HR=0.86). Powyższa zależność była podobna u mężczyzn i u kobiet oraz była silniejsza u osób, które nie spożywały alkoholu. Częste spożywanie pikantnych potraw było również związane z redukcją ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych, niedokrwiennej choroby serca oraz  chorób układu oddechowego i związki te były bardziej znaczące dla kobiet niż dla mężczyzn.

Najczęściej stosowaną pikantną przyprawą była świeża lub suszona papryka chili.  W dalszych szczegółowych analizach, wśród osób, które często spożywały świeżą paprykę chili, zaobserwowano obniżone ryzyko zgonu z powodu nowotworów złośliwych, niedokrwiennej choroby serca oraz cukrzycy.    

Autorzy badania podkreślają, ze jest za wcześnie aby zalecać spożywanie pikantnych potraw w celu poprawy stanu zdrowia i zalecają przeprowadzenie kolejnych badań, aby stwierdzić czy wykazany efekt faktycznie istnieje czy może jest to wpływ innych składników diety lub elementów stylu życia.