Wpływ konsumpcji owoców i warzyw na ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego był analizowany w wielu badaniach typu case-control przeprowadzonych w różnorodnych populacjach europejskich oraz w badaniach kohortowych przeprowadzonych w krajach azjatyckich, dając niejednoznaczne rezultaty.  Żadne wieloośrodkowe badanie kohortowe nie było do tej pory przeprowadzone w Europie.  

Wyniki analizy przeprowadzonej w ramach badania European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition  opublikowane zostały na łamach British Journal of Cancer. W populacji liczącej 486 799 osób (kobiet i mężczyzn) zdiagnozowano, w czasie średniego czasu obserwacji wynoszącego 11 lat, 201 przypadków raka wątrobowokomórkowego. W przeprowadzonej analizie oszacowano względną zmianę ryzyka wystąpienia nowotworu przy wzroście spożycia owoców/warzyw o 100 gramów dziennie.   

Wyższe spożycie warzyw w badanej populacji wiązało się z istotną statystycznie redukcją ryzyka zachorowania na raka wątrobowokomórkowego. Przy wzroście spożycia o 100 gramów dziennie zaobserwowano 17% obniżenie ryzyka zachorowania, HR=0.83 (95%CI=0.71-0.98). Spożycie owoców nie wpływało na poziom ryzyka zachorowania, HR=1.01 (95%CI=0.92-1.11).

Wyniki badania przeprowadzonego w populacji  European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition  wskazują na ochronny wpływ spożycia warzyw, ale nie owoców, na poziom ryzyka zachorowania na raka wątrobowokomórkowego.