W ramach projektu European Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition przeprowadzono analizę wpływu spożycia owoców i warzyw na ogólne ryzyko zgonu. W analizie uwzględniono dane dla 451 151 osób z 10 krajów europejskich włączonych do projektu w latach 1992-2000 i obserwowanych do roku 2010.
Wysokie spożycie owoców i warzyw wiąże się z obniżeniem ogólnego ryzyka zgonu. W porównaniu z grupą osób spożywających najmniej owoców i warzyw (pierwszy kwartyl spożycia), dla grupy o najwyższej konsumpcji (czwarty kwartyl spożycia) obserwuje się 10% redukcję ogólnego ryzyka zgonu, HR=0.90 (95%CI=0.86-0.94). Szacuje się, że wysoka konsumpcja owoców i warzyw wiąże się z wydłużeniem życia o 1.12 roku. Prawie 3% zgonów można by uniknąć (2.95%) gdyby wielkość spożycia dla wszystkich badanych osób zwiększyć o jeden kwartyl. Największy udział w obniżeniu ogólnego ryzyka zgonu w związku ze spożyciem owoców i warzyw mają choroby układu krążenia. Wysoka konsumpcja wiąże się z 15% redukcją ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia, HR=0.85 (95%CI=0.77-0.93).
Silniejszą redukcję ryzyka przy wysokim spożyciu owoców i warzyw obserwuje się u osób spożywających duże ilości alkoholu, u osób z wysokim Indeksem Masy Ciała oraz sugerowany jest silniejszy wpływ u palaczy. Wyniki badania przeprowadzonego w ramach European Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition wskazują na obniżenie ogólnego ryzyka zgonu u osób spożywających duże ilości owoców i warzyw.