Związek pomiędzy zaburzeniami snu i ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy wykazano dla nowotworów piersi. Mniej wiadomo na temat negatywnego wpływu problemów ze snem na ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Analizę wpływu zaburzeń snu na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego przeprowadzono w populacji norweskiej. W badaniu the prospective AGES-Reykjavik cohort study wzięło udział 2 102 mężczyzn, włączonych do badania w okresie 2002-2006 i obserwowanych do roku 2009. Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego zdiagnozowano u 135 mężczyzn.
W porównaniu do osób, które nie mają problemów ze snem, u mężczyzn z problemami z zasypianiem oraz ciągłością snu obserwuje się wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. Wartość wzrostu ryzyka wynosiła odpowiednio: HR=1.7 (95%CI=1.00-2.09) przy problemach z zasypianiem oraz HR=2.1 (95%CI=1.2-3.7) przy problemach z utrzymaniem ciągłości snu. Obserwowane ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego rosło wzrost z intensywnością problemów związanych ze snem. Gdy analiza została ograniczona jedynie do nowotworów prostaty w wysokim stadium zaawansowania (>= T3 lub stan terminalny choroby) związek z problemami ze snem był jeszcze silniejszy i wynosił odpowiednio HR=2.1 (95%CI=0.7-6.2) oraz HR=3.2 (95%CI=1.1-9.7).
Wyniki przeprowadzonego badania sugerują, że niektóre problemy związane ze snem mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego.