Celem badania, którego wyniki opublikowano w European Journal of Cancer Prevention, było podsumowanie dotychczasowych wyników analiz dotyczących wpływu picia herbaty na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Do badania włączono 87 baz danych (57 opublikowanych artykułów) zawierających 49 812 przypadków nowotworów złośliwych.  

Generalnie wysoka konsumpcja herbaty nie wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe żołądka, nerki, jelita grubego, płuca, trzustki, wątroby, piersi, gruczołu krokowego, jajnika, pęcherza moczowego oraz  glejaka. U osób pijących duże ilości herbaty zaobserwowano natomiast obniżone ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, RR=0.72 (95%CI=0.54-0.95). Wzrost konsumpcji herbaty o jedną filiżankę dziennie wiąże się z około 10% redukcją ryzyka zachorowania na nowotwory jamy ustnej (RR=0.89, 95%CI=0.80-0.98), nie wpływa natomiast znacząco na ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe.

W szczegółowej analizie uwzględniającej różne rodzaje herbaty wykazano, że wzrost spożycia czarnej herbaty o jedną filiżankę dziennie, wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Dodatkowo dla krajów „Zachodu” zaobserwowano wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory pęcherza moczowego przy wzroście spożycia herbaty o jedną filiżankę dziennie.

Podsumowując autorzy badania stwierdzają, że wzrost konsumpcji herbaty nie wpływa znacząco na ryzyko zachorowania na najczęstsze nowotwory złośliwe.