W przeglądzie systematycznym i meta-analizie badań prospektywnych, których wyniki opublikowane zostały na łamach European Journal of Cancer Prevention,  dokonano podsumowania aktualnej wiedzy epidemiologicznej dotyczącej wpływu picia herbaty na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe różnych umiejscowień. Do analizy włączono 87 baz danych (57 artykułów) z łączną liczbą 49 812 przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe.

Wyniki badania wskazują, że wysokie spożycie herbaty nie wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwory żołądka, jelita grubego i odbytnicy, płuca, trzustki, wątroby, piersi, gruczołu krokowego, jajnika, pęcherza moczowego oraz ryzyko glejaka. Wysoka konsumpcja herbaty obniża natomiast ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, RR=0.72 (95%CI=0.54-0.95). Zwiększenie spożycia herbaty o jedną filiżankę dziennie wiąże się z 11% redukcją ryzyka wystąpienia nowotworu, RR=0.89 (95%CI=0.80-0.98).

W szczegółowej analizie dotyczącej poszczególnych rodzajów herbaty, wykazano wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór piersi przy zwiększeniu spożycia czarnej herbaty o jedną filiżankę.  W krajach „zachodnich” zaobserwowano obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe pęcherza moczowego przy zwiększeniu spożycia herbaty, jednocześnie zwiększenie liczby wypitych herbat nie wpływało na zmianę poziomu ryzyka zachorowania na najczęstsze nowotwory.