Nowotwór złośliwy piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Europie, dotykający więcej niż jedną na dziesięć kobiet. Wyższy status ekonomiczny wiąże się z wyższą zachorowalnością na nowotwory piersi, ale niższą śmiertelnością przypadku. Natomiast wpływ statusu na umieralność z powodu nowotworów piersi jest niejasny.
Autorzy badania przeprowadzili systematyczny przegląd literatury oraz meta-analizę badań analizujących wpływ statusu socjoekonomicznego na ryzyko zachorowania i zgonu z powodu nowotworu złośliwego piersi z uwzględnieniem wpływu czynników zakłócających. Do przeglądu włączono 26 artykułów, z których w 8 analizowano zachorowalność, w 10 śmiertelność przypadku, a w 8 umieralność na nowotwory piersi. W meta-analizie wykazano istotnie statystycznie wyższą zachorowalność, SRR=1.25 (95%CI=1.17-1.32), niższą śmiertelność przypadku, SRR=0.72 (95%CI=0.63-0.81) oraz wyższą umieralność na nowotwory złośliwe piersi, SRR=1.16 (95%CI=1.10-1.23) u kobiet z wyższym statusem socjoekonomicznym.
Według autorów badania wyższą zachorowalność u kobiet z wyższym statusem socjoekonomicznym można w części wyjaśnić czynnikami reprodukcyjnymi, uczestnictwem w badaniach przesiewowych, stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej oraz czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia. Niższa śmiertelność przypadku może wynikać z różnic w charakterystyce nowotworu, czynników terapeutycznych, współwystępowania innych chorób oraz czynników związanych ze stylem życia. Kilka elementów związanych z występowaniem nowotworów piersi, takich jak niższa zgłaszalność w programach wczesnego wykrywania nowotworów piersi u kobiet z niższym statusem socjoekonomicznym, są dobrym obszarem do interwencji w ramach polityki redukowania nierówności w zdrowiu wynikających z różnic w statusie socjoekonomicznym.