Przeciwnowotworowe właściwości czosnku potwierdzono w wielu eksperymentalnych badaniach in vitro oraz in vivo. Niewiele badań przeprowadzono w temacie wpływu spożywania czosnku na ryzyko występowania nowotworów złośliwych płuca, który to związek był tematem badania case-control przeprowadzonego w latach 2005-2007 w Taiyuan (Chiny). Populację badaną stanowiło 399 osób ze zdiagnozowanym nowotworem płuca oraz 446 zdrowych osób tworzących grupę kontrolną. Przeprowadzono standaryzację w stosunku do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy płuca.
W porównaniu do osób, które nie spożywają surowego czosnku, ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy płuca obniża się u osób konsumujących czosnek wraz z wielkością spożycia. Przy konsumpcji rzadziej niż dwa razy w tygodniu obserwuje się 44% obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu płuca, OR=0.56 (95%CI=0.39-0.81). Spożywanie czosnku przynajmniej dwa razy w tygodniu skutkuje 50% redukcją ryzyka, OR=0.50 (95%CI=0.34-0.74).
Wyniki badania przeprowadzonego w populacji chińskiej wskazują na ochronny wpływ spożywania surowego czosnku w nowotworach płuca dając podstawę do dalszych badań nad znaczeniem czosnku w chemoprewencji nowotworów złośliwych płuca.