Według naukowców z American Cancer Society cykliczna zmiana masy ciała, zwana efektem jojo, nie zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy. Analizę przeprowadzono w populacji 132 000 osób biorących udział w badaniu Cancer Prevention Study II Nutrition Cohort. Cykliczną zmianę masy ciała zdefiniowano w tym badaniu jako spadek masy ciała o 10 funtów lub więcej (4.54 kg lub więcej) a następnie powrót do masy wyjściowej. Efekt jojo w przeprowadzonym badaniu nie zwiększał ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe ani u mężczyzn ani u kobiet. W szczegółowej analizie nie wykazano związku efektu jojo z ryzykiem zachorowania na poszczególne nowotwory złośliwe (jelito grube i odbytnica, gruczoł krokowy, trzustka, nerka, przełyk, wątroba, płuco, żołądek, chłoniaki, szpiczak mnogi, czerniak).

Nadwaga to czynnik ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe i jest bardziej prawdopodobne że osoby z nadwagą będą próbowały zrzucić masę ciała i podlegają wyższemu ryzyku wystąpienia efektu jojo. Autorzy badania podkreślają, że o ile nadwaga jest czynnikiem ryzyka, to cykliczne zmiany masy ciała już nie. Co powoduje, że jeżeli osobie z nadwagą nie uda się zrzucić kilku kilogramów, to efekt jojo nie powoduje dalszego wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy.      

Aby utrzymać odpowiednią masę ciała należy:

Wybierać pokarmy i napoje w ilościach pozwalających utrzymać równowagę w bilansie energetycznym

 Spożywać owoce i warzywa w ilości co najmniej 2.5 kubka dziennie

Jeść mniej czerwonego mięsa (wołowina, wieprzowina, baranina) i mięsa przetworzonego (bekon, kiełbasa, hot dog)

Wybierać pełnoziarniste pieczywo, makarony i płatki zbożowe oraz brązowy ryż

Spożywać mniej słodyczy

Być aktywnym fizycznie na poziomie 150 minut aktywności fizycznej o średniej intensywności (szybki marsz) lub 75 minut aktywności o wysokiej intensywności (szybsza akcja serca i oddech) tygodniowo.