Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, obniża ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę, zawał serca oraz niektóre nowotwory złośliwe. Pozwala również utrzymywać odpowiednią masę ciała. Nadwaga i otyłość to czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Mniej jednoznaczne wyniki badań uzyskano analizując wpływ poszczególnych elementów diety na ryzyko nowotworów piersi. W artykule opublikowanym przez American Cancer Society przedstawiono informację na temat wpływu tłuszczów, suplementacji witaminowej, soi, nabiału oraz węglowodanów na zagrożenie nowotworami piersi.

Tłuszcze

W wielu badaniach wykazano, że zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi jest niższa w krajach charakteryzujących się dietą niskotłuszczową, o niskim spożyciu tłuszczów wielonienasyconych oraz nasyconych. Jednak w szczegółowej analizie badającej związek pomiędzy spożyciem tłuszczów a ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi w USA, nie wykazano aby wyższa konsumpcja wiązała się z wyższym ryzykiem zachorowania. Wynika to najprawdopodobniej z wpływu innych, poza spożyciem tłuszczów, czynników warunkujących niską zachorowalność w poszczególnych krajach.  Czynnikami różnicującymi mogą być: aktywność fizyczna, inne składniki diety, czynniki genetyczne.

Suplementy witaminowe

Do tej pory nie wykazano, aby przyjmowanie suplementów witaminowych obniżało ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Dotyczy to również witaminy D, dla której przeprowadzono szereg badań nie wykazując jakiegokolwiek wpływu, obniżającego czy tez podwyższającego ryzyko.  Stosowanie suplementacji witaminowej nie jest zalecane w profilaktyce nowotworów złośliwych.

Soja

Badania na wpływem soi wykazywały różne wyniki, przy czym różnice dotyczyły badań w populacjach ludzkich i badań eksperymentalnych na zwierzętach. W niektórych badaniach, u szczurów eksponowanych na wysokie dawki izoflawonów (których źródłem jest soja), obserwowano wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory piersi. Izoflawony w organizmie szczurów mogą działać jak estrogen przyczyniając się do wzrostu ryzyka nowotworów piersi. Jednak w ludzkim organizmie metabolizm soi wygląda inaczej. Izoflawony obniżają ryzyko lub mają efekt neutralny, co może wynikać z faktu, że w organizmie ludzkim izoflawony wiążą się z receptorami estrogenowymi ograniczając wpływ naturalnego estrogenu. Do tej pory żadne badania epidemiologiczne nie wykazały negatywnego wpływu spożycia soi, nie zaleca się jedynie stosowania jej suplementów.

Nabiał

Przeprowadzonych zostało klika badań nad wpływem spożycia mleka od krów, którym podawano hormony, na ryzyko zachorowania na różne typy nowotworów złośliwych, w tym na nowotwór piersi. Do tej pory nie wykazano jednak żadnego związku.  

Węglowodany

Mit mówi, że „rak żywi się cukrem”. Prawda jest jedna taka, że spożycie cukrów nie przyspiesza wzrostu nowotworu. Wzrost wszystkich komórek, także nowotworowych, uzależniony jest od energii, której źródłem jest glukoza. Wyższe spożycie węglowodanów nie przyspieszy jednak wzrostu komórek nowotworowych, tak samo, jak obniżenie spożycia cukrów nie zwolni ich wzrostu. Natomiast spożywanie dużych ilości węglowodanów, szczególnie w postaci słodkich deserów oraz napojów słodzonych cukrem, może prowadzić do wzrostu masy ciała a nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi.