Liczba zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia rośnie w skali świata, czego przyczyną są: wzrost liczebności populacji, jej starzenie się oraz wpływ czynników epidemiologicznych.  Oszacowanie wpływu poszczególnych elementów jest istotne dla planowania wydatków w służbie zdrowia oraz dla planowania działań profilaktycznych zmierzających do obniżenia umieralności z powodu tych chorób. 

Do analizy, której wyniki opublikowano na łamach New England Journal of Medicine,  wykorzystano  dane z Global Burden of Disease Study 2013, obejmujące 188 kraje świata podzielone na 21 regionów. Trendy umieralności z powodu chorób serca i układu krążenia przedstawiono dla lat 1990-2013. 

Liczba zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia wzrosła w okresie 1990-2013 o 41%, pomimo spadku o 39% umieralności specyficznej dla grup wieku. Wzrost liczby zgonów był efektem wzrostu liczebności populacji (wzrost o 25%) oraz starzenia się populacji (wzrost o 55%). Jedynie w Europie Centralnej i Zachodniej w badanym okresie zaobserwowano spadek liczby zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia. Zmiana wartości PKB (Produkt Krajowy Brutto) na jednego mieszkańca miała w niewielkim stopniu wpływ na liczbę zgonów i wpływ ten wystąpił jedynie w krajach o wysokich-średnich dochodach (upper-middle income).

Podsumowując wyniki analizy, wzrost liczebności populacji oraz jej starzenie się to główne przyczyny wzrostu liczby zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia pomiędzy rokiem 1990 i 2013. Wzrost ten wystąpił pomimo spadku umieralności specyficznej dla grup wieku w większości regionów świata.