Wpływ czynników socjoekonomicznych na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jest zróżnicowany i kompleksowy. W artykule opublikowanym na łamach International Journal of Cancer dokonano analizy wpływu wskaźnika rozwoju społecznego (HDI) na ogólne ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe oraz ryzyko zachorowania na 27 najczęstszych umiejscowień nowotworu złośliwego. HDI (Human Development Index) to miernik opisujący stopień rozwoju społeczno-ekonomicznego poszczególnych krajów wykorzystywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Wskaźnik HDI ocenia kraje na trzech płaszczyznach: „długie i zdrowe życie” (long and healthy life), „wiedza” (knowledge) i „dostatni standard życia” (decent standard of living). Do oszacowania wartości HDI wykorzystuje się cztery mierniki: oczekiwaną długość życia, średnią liczbę lat edukacji otrzymanej przez mieszkańców w wieku 25 lat i starszych, oczekiwaną liczbą lat edukacji dla dzieci rozpoczynających proces kształcenia oraz dochód narodowy per capita w USD. Wykorzystując dane z bazy GLOBOCAN autorzy analizowali zachorowalność standaryzowaną względem wieku (ASR) dla 184 krajów w relacji do HDI dzieląc kraje na cztery kategorie w zależności od poziomu miernika (niski, średni, wysoki, bardzo wysoki).
Zaobserwowano istotny statystycznie pozytywny związek pomiędzy poziomem HDI a ogólną zachorowalnością na nowotwory złośliwe. W porównaniu z krajami o niskim poziomie HDI, zachorowalność w regionach charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem HDI była wyższa od 2 do 14-krotnie u mężczyzn oraz od 2 do 11-krotnie u kobiet, w zależności od typu nowotworu złośliwego. Pozytywny związek pomiędzy zachorowalnością i poziomem HDI wykazano, dla obu płci, dla nowotworów złośliwych płuca, trzustki, białaczek, nowotworów pęcherzyka żółciowego, jelita grubego i odbytnicy, mózgu (CUN), nerek, szpiczaka mnogiego oraz nowotworów tarczycy. Pozytywny związek zaobserwowano także w przypadku mężczyzn dla nowotworów jądra, pęcherza moczowego, jamy ustnej, choroby Hodgkina oraz czerniaka złośliwego, natomiast w przypadku kobiet dla nowotworów trzonu macicy, piersi, jajnika oraz chłoniaków. Negatywny związek pomiędzy zachorowalnością oraz poziomem HDI wykazano w populacji kobiet dla nowotworów szyjki macicy, gardła oraz mięsaka Kaposiego.
Opisany w artykule związek pomiędzy poziomem HDI a zachorowalnością na nowotwory złośliwe powinien zostać uwzględniony przy planowaniu wydatków na walkę z nowotworami złośliwymi szczególnie w krajach przechodzących transformację rozwojową.