Czynniki reprodukcyjne wpływają na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jajnika, natomiast niewiele wiadomo na temat wpływu tych czynników na przeżywalność pacjentek z nowotworem jajnika. W ramach badania the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) przeprowadzono analizę 1025 przypadków nowotworów złośliwych jajnika rozpoznanych w populacji około 370 000 kobiet, które w momencie rekrutacji do badania (lata 1992-2000) były w wieku 25-70 lat.

W analizie przeżywalności dokonano standaryzacji w stosunku do daty i wieku diagnozy nowotworu, indeksu masy ciała, stopnia zaawansowania nowotworu, statusu odnośnie palenia papierosów oraz ośrodka, w którym pacjentka była leczona. W ciągu średniego czasu obserwacji po diagnozie nowotworu jajnika wynoszącego 3.6 roku, 511 pacjentek (z 1025) zmarło z powodu tego nowotworu złośliwego.

W przeprowadzonej analizie ryzyko zgonu u pacjentek stosujących hormonalną terapię zastępczą było o 20% niższe w relacji do kobiet, które takiej terapii nie stosowały (HR=0.80, 95%CI=0.62-1.03). Związek ten osiągnął istotność statystyczną dla kobiet, które hormonalną terapię zastępczą stosowały przez długi czas (5 lat lub dłużej), HR=0.70 (95%CI=0.50-0.99).  Pozostałe czynniki reprodukcyjne: ciąże, karmienie piersią, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, wiek pierwszej i ostatniej miesiączki, nie wpływały na ryzyko zgonu z powodu nowotworu jajnika.

W przedstawionym badaniu wykazano dłuższą przeżywalność kobiet z nowotworem jajnika przy długotrwałym stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej.