Aktywność fizyczna oraz siedzący tryb życia to czynniki, które mogą wpływać na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jajnika. Brak jednak jednoznacznych wyników badań w tym temacie. W ramach NIH-AARP Diet and Health Study autorzy badania przeprowadzili prospektywną analizę wpływu aktywności fizycznej oraz siedzącego trybu życia na ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika u 148 892 kobiet w wieku 50-71 lat. Badanie rozpoczęto w latach 1995-1996, zakończono w roku 2006. W badanej populacji rozpoznano w czasie trwania badania 753 nowe zachorowania na nowotwór złośliwy jajnika.

 

Wykazano brak związku pomiędzy poziomem aktywności fizycznej, jak również siedzącym trybem życia, a ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy jajnika. W porównaniu z kobietami o najniższej aktywności fizycznej, u kobiet angażujących się w aktywność fizyczną o dużej intensywności częściej niż pięć razy w tygodniu, poziom ryzyka wystąpienia nowotworu jajnika wyniósł RR=1.05 (95%CI=0.84-1.32), czyli nie zmienił się. Zmiany ryzyka nie zaobserwowano również u kobiet spędzających w pozycji siedzącej siedem lub więcej godzin dziennie, RR=1.05 (95%CI=0.80-1.37). Stosowanie hormonów oraz poziom wskaźnika masy ciała (BMI) nie wpływały modyfikująco na poziom ryzyka.

 

Aktywność fizyczna, jak również siedzący tryb życia, u kobiet w średnim wieku i starszych nie wpływają na poziom ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy jajnika.