Według artykułu opublikowanego w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, aktywność fizyczna może obniżać ryzyko zachorowania na chłoniaka (non-Hodgkin's lymphoma, NHL). Ponieważ niewiele wiadomo na temat czynników ryzyka zachorowania na chłoniaka, zidentyfikowanie czynnika ochronnego może być bardzo istotne dla profilaktyki nowotworowej. Do analizy przeprowadzonej w Kanadzie włączono 820 osób w różnym wieku ze zdiagnozowanym chłoniakiem (59% stanowili mężczyźni) oraz 848 osób w grupie kontrolnej sparowane z grupą badaną według płci i wieku. Uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące aktywności fizycznej (czasu jej trwania i intensywności) w różnych dekadach życia.
U osób, które były zaangażowane w aktywność fizyczną o największej intensywności, zaobserwowano 30% redukcję ryzyka zachorowania na chłoniaka (w relacji do osób najmniej aktywnych). Aktywność fizyczna w czasie której oddech i akcja serca były najbardziej przyspieszone wykazywała największy ochronny wpływ, niezależnie od wieku. Ochronnego wpływu nie zaobserwowano przy wysiłku fizycznym o umiarkowanej intensywności.
Wyniki wcześniejszych badań epidemiologicznych wykazały ochronny wpływ wysiłku fizycznego w profilaktyce nowotworów złośliwych piersi i jelita grubego oraz pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wyniki opisywanego badania sugerują, że osoby aktywne fizycznie narażone są również na niższe ryzyko zachorowania na chłoniaka.
Kolejnym etapem badań będzie wykazanie czy aktywność fizyczna w jednakowy sposób wpływa na różne typy chłoniaka.