Według American Cancer Society (ACS) zalecana tygodniowa dawka aktywności fizycznej w czasie wolnym to 150 minut wysiłku o średniej intensywności lub 75 minut aktywności o dużej intensywności.  Wyniki najnowszego badania  opublikowane 6 kwietnia w JAMA Internal Medicine wskazują, że 3-5 krotne przekroczenie zaleceń powoduje zwiększenie pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na długość życia. 

Analizę przeprowadzono w populacji ponad pół miliona kobiet i mężczyzn (USA i Europa), którzy brali udział w sześciu badaniach. Analizowano poziom wysiłku fizycznego niezwiązanego z codziennymi obowiązkami i pracą (spacery, bieganie, pływanie, gra w tenisa, jazda rowerem, aerobik, taniec itd.). Celem badania było określenie wielkości pozytywnego wpływu aktywności fizycznej oraz zweryfikowanie czy bardzo wysoka aktywność fizyczna może wpływać negatywnie na zdrowie.  

Z przeprowadzonej analizy wynika, że największy pozytywny wpływ wysiłku fizycznego osiągany jest przy stosowaniu się do zaleceń ACS. Ryzyko zgonu dla osób, które tygodniowo są aktywne fizycznie na poziomie 2,5 godziny wysiłku o średniej lub 75 minut o wysokiej intensywności, jest o 31% niższe w porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie w czasie wolnym, HR=0.69 (95%CI=0.67-0.70). Niższa od zalecanej aktywność fizyczna również wiąże się z obniżeniem ryzyka zgonu, redukcja ryzyka jest niższa i wynosi 20%, HR=0.80 (95%CI=0.78-0.82). Wyższa od zalecanej aktywność fizyczna (3-5 krotne przekroczenie zaleconego minimum) wiąże się dalszą redukcją ryzyka zgonu, które jest o 39% niższe w stosunku do osób nieaktywnych, HR=0.61 (95%CI=0.59-0.62). Aktywności fizyczna na poziomie 3-5 krotnego przekroczenia zaleceń ACS to przykładowo w ciągu tygodnia: spacer 7 godzin, rekreacyjne jeżdżenie rowerem przez 5 godzin lub bieganie w tempie 10 minut na milę przez 2 godziny i 15 minut. Dalsze zwiększanie aktywności fizycznej nie wiąże się z dalszą redukcją ryzyka zgonu. Wysoka aktywność fizyczna nie powoduje dalszego spadku ryzyka, ale nie wpływa również negatywnie na zdrowie. W przeprowadzonym badaniu redukcja ryzyka zgonu w związku z aktywnością fizyczną była na podobnym poziomie dla nowotworów złośliwych oraz dla chorób serca i układu krążenia.  

Autorzy badania podkreślają, że największy zysk zdrowotny osiągany jest u osób, które wcześniej nie były aktywne fizycznie w czasie wolnym i zaczęły brać udział w zajęciach rekreacyjnych nawet na poziomie niższym od zalecanego. Jednocześnie podkreśla się brak negatywnego wpływu na zdrowie wysiłku fizycznego o dużym natężeniu.