W dniu 4 lutego, jak co roku, obchodzony był Dzień Walki z Rakiem. W jego ramach przedstawiono cele Światowej Deklaracji Walki z Rakiem, jakie powinny zostać osiągnięte do roku 2025, aby zrealizować wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakładające obniżenie liczby przedwczesnych zgonów z przyczyn niezakaźnych o 25% do roku 2025.   

  1. Wzmocnienie systemu służby zdrowia aby zapewniał efektywną, kompleksową i zorientowaną na pacjenta opiekę onkologiczną.

  2. Utworzenie we wszystkich krajach populacyjnych Rejestrów Nowotworów pozwalających określić występowanie nowotworów złośliwych w danej populacji oraz ocenić wpływ funkcjonujących programów walki z nowotworami. 

  3. Ograniczenie wpływu znanych czynników ryzyka związanych ze stylem życia: palenia papierosów, nadwagi i otyłości, niezdrowej diety, spożycia alkoholu, braku aktywności fizycznej.

  4. Rozpowszechnienie szczepień przeciwko wirusowym czynnikom rakotwórczym: wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus zapalenia wątroby typu B (HBV).

  5. Walka z mitami, błędnymi przekonaniami oraz stygmatyzacją związaną z nowotworami złośliwymi.

  6. Wprowadzenie populacyjnych programów wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat wczesnych symptomów choroby nowotworowej.

  7. Poprawienie dostępności do diagnostyki onkologicznej, kompleksowego leczenia, rehabilitacji oraz opieki paliatywnej z włączeniem odpowiednich technologii i środków medycznych.

  8.  Rozpowszechnienie metod kontroli i leczenia bólu.

  9. Zapewnienie edukacji i szkoleń dla wszystkich członków zespołu medycznego a przez to poprawienie jakość opieki onkologicznej, szczególnie w krajach o średnich i niskich dochodach.