W ramach tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem (World Cancer Day, 04.02.2017), który odbywał się pod hasłem „We can. I can.”, zachęcano do bycia aktywnym fizycznie w ramach walki z jedną z najbardziej śmiertelnych chorób. Prognozuje się, że w roku 2030 na świecie rozpoznanych zostanie 21.7 mln nowych zachorowań na nowotwory złośliwe (według GLOBOCAN 2012, IARC).
Doktor Cary Adams, dyrektor generalny Union for International Cancer Control (UICC), wskazuje, że celem tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem było zachęcenie poszczególnych osób do bycia czynnym w walce z rakiem poprzez aktywność fizyczną. Około jednej trzeciej zachorowań na nowotwory złośliwe można by uniknąć poprzez zmiany w stylu życia polegające na zwiększeniu aktywności fizycznej oraz ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Wiele osób po diagnozie choroby nowotworowej wskazuje, że aktywność fizyczna dobrze wpływała na ich stan zdrowia w trakcie terapii lub po jej zakończeniu. To już drugi rok trwania kampanii „We can. I can.”, a jej autorzy liczą na dotarcie z pozytywnym przekazem do jeszcze większej grupy odbiorców.
Obok wpływu zapobiegającego chorobom nowotworowym, wiele dowodów epidemiologicznych wskazuje na pozytywny wpływ aktywności fizycznej na etapie choroby nowotworowej poprzez lepsze radzenie sobie z efektami ubocznymi leczenia takimi jak zmęczenie, depresja czy choroby serca. U osób aktywnych fizycznie obserwuje się także redukcję ryzyka pogorszenia się stanu zdrowia i nawrotu choroby nowotworowej. Przykładowo ryzyko nawrotu raka piersi i zgonu z tego powodu może być zredukowane o około 40% przy rekomendowanym poziomie aktywności fizycznej.
Profesor Sanchia Aranda, prezydent UICC, podkreśla, że każdy może uprawiać sport. Ćwiczenia fizyczne są jedną z najprostszych, i związanych z zabawą metod, przez którą wszyscy ludzie na całym świecie mogą obniżyć swoje ryzyko choroby nowotworowej. Dodając do aktywności fizycznej zdrowe odżywianie się zwiększamy potencjał walki z chorobami nowotworowymi.
„We can. I can.” – każdy w istotnym stopniu odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu dobrego stanu swojego zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez aktywność fizyczną, ograniczenie spożycia alkoholu, niepalenie papierosów oraz ograniczenie konsumpcji czerwonego i przetworzonego mięsa. Każdy może również przyczynić się do sukcesu Światowego Dnia Walki z Rakiem przez propagowanie jego założeń i rozpowszechnianie informacji (www.worldcancerday.org).