Wyniki badania opublikowanego przez British Medical Journal sugerują, że wysoki poziom stresu psychologicznego (stany lękowe, depresja) mogą wiązać się ze wzrostem ryzyka zgonu na niektóre nowotwory złośliwe. Ponieważ badanie miało charakter obserwacyjny, nie można na jego podstawie wyciągać istotnych wniosków przyczynowo-skutkowych. Jednak autorzy podkreślają, że wyniki tego badania są kolejnym dowodem wskazującym na stres psychologiczny jako czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia różnych chorób.
Wyniki wcześniejszych badań wskazywały na wzrost ryzyka chorób serca i układu krążenia spowodowany stanami lękowymi i stresem, jednak związek stresu psychologicznego z nowotworami złośliwymi był temat niejasnym lub niebadanym wcześniej. W związku z tym grupa badaczy z uniwersytetów w Londynie, Edynburgu oraz Sydney przeprowadziła badanie, którego celem było odpowiedź na pytanie czy stres psychologiczny może być potencjalnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zgonu z powodu nowotworów złośliwych. Do analizy włączono 16 badań, których początek datuje się na lata 1994-2008, obejmujących łącznie 163 363 kobiet i mężczyzn w wieku 16 lat i starszych. Poziom stresu psychologicznego mierzono przy pomocy kwestionariuszy zdrowotnych. Uczestnicy badania byli monitorowani przez średni okres dziewięciu i pół roku, w którym to czasie w badanej populacji wystąpiły 4 353 zgony na nowotwory złośliwe. Przeprowadzona została standaryzacja względem czynników mogących wpływać na wynik badania (wiek, płeć, wykształcenie, status socjoekonomiczny, indeks masy ciała, palenie papierosów, spożycie alkoholu).
Wyniki analizy wskazują, że w porównaniu z osobami o najniższym poziomie stresu psychologicznego (stany lękowe, depresja), ryzyko zgonu u osób z grupy o najwyższym poziomie stanów lękowych i depresji, jest wyższe w przypadku nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy, gruczołu krokowego, trzustki, przełyku oraz w przypadku białaczek. Autorzy badania podkreślają, że słaba kondycja psychiczna może wpływać na ryzyko chorób somatycznych, jednak dotychczasowa wiedza jest niedostateczna aby wnioskować o istnieniu związku przyczynowego z nowotworami złośliwymi.