Zanieczyszczenia powietrza i wody jest rezultatem wpływu biologicznych, biochemicznych i atmosferycznych elementów działających niekorzystanie na nasze środowisko. Zanieczyszczenie powietrza jest istotnym czynnikiem ryzyka występowania infekcji układu oddechowego, chorób serca i nowotworów złośliwych płuca. Główne elementy wpływające niekorzystnie na atmosferę to zniszczona warstwa ozonowa, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, dwutlenek i tlenek węgla, amoniak, produkty rozpadu radonu, metan, fluorowęglowodory, freony. Rocznie około 3.5 mln osób umiera z powodu zanieczyszczeń atmosfery i zanieczyszczeń powietrza wewnątrz mieszkań.
Zanieczyszczenie wody jest efektem wpływu wielu elementów:
Wodę zanieczyszczają mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, pierwotniaki i pasożyty.
Znajdujące się w wodzie resztki rozkładane są przez bakterie tlenowe, które potrzebując tlenu do procesu rozkładu, obniżają zawartość tlenu w wodzie przez co przyczyniają się do śmierci ryb.
Niszcząco na życie w wodzie wpływają kwasy, sole i toksyczne metale.
Rozpuszczalne w wodzie azotany i fosforany prowadzą do nadmiernego rozwoju glonów, które zużywając tlen przyczyniają się do śmierci ryb.
Woda zanieczyszczana jest przez szereg związków organicznych: oleje, plastik, detergenty, chloroform, ropę naftową, polichlorowane bifenyle, nawozy, tlenek siarki, pestycydy, trichloroetylen, które mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów złośliwych.
Wg WWF i Greenpeace do najbrudniejszych rzek świata zalicza się Ganges (Indie), Jangcy (Chiny), Buriganga (Bangladesz), Sungari (Chiny), Marilao (Filipiny), Citarum (Indonezja), Pasig (Filipiny), Huang Ho (Chiny) i Matanza (Argentyna).