Niewłaściwe odżywianie się i brak aktywności fizycznej to czynniki, które wpływają na wzrost ryzyka narażenia na wiele dolegliwości i chorób. Osoby otyłe częściej cierpią z powodu choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, zawału, nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy, a także są bardziej narażone na rozwój nowotworów przełyku, piersi, macicy, jelita grubego, odbytnicy i prostaty. Odłożona w organizmie tkanka tłuszczowa produkuje estrogen, zwiększający ryzyko zachorowania na nowotwory. Ponadto zwiększa się produkcja  Insulinopodobnego czynnika wzrostu – 1 (IGF-1), którego wysokie stężenie we krwi także sprzyja powstawaniu komórek nowotworowych.

Prawidłowa dieta i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Zdrowa dieta powinna zawierać przede wszystkim pokarmy, które dostarczają dużo błonnika, witamin i minerałów, a mało tłuszczu, a więc pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Aktywność fizyczna pozwala kontrolować wagę ciała i redukuje ilość tkanki tłuszczowej, wiąże się także z redukcją ryzyka zachorowania na wiele nowotworów.

W przemyśle spożywczym zakazane jest stosowanie dodatków do żywności o udowodnionym działaniu kancerogennym. Stosowanie innych substancji jest często kontrowersyjne, tak jak w przypadku azotynu sodu, stosowanego w celu zachowania różowej barwy mięsa i wędlin. W wyniku procesów technologicznych azotyn sodu może zostać przekształcony w wysoko kancerogenne nitrozaminy, dlatego jego użycie i dozowanie jest ściśle kontrolowane.

 Sposób przygotowania posiłków (ilość wody, temperatura i czasu przygotowania) wiąże się z utratą niektórych składników pokarmowych. Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówkach nie wpływa istotnie na zawartość pożywienia, ze względu na krótki czas ekspozycji. Warto też wiedzieć, że promieniowanie powstające w kuchenkach mikrofalowych nie jest promieniowaniem jonizacyjnym, a więc jest bezpieczne dla zdrowia człowieka i nie ma wpływu na rozwój chorób nowotworowych.

Wiesz, czy masz prawidłową masę ciała? A może powinieneś zrzucić kilka kilogramów? Najprostszym sposobem na ustalenie tego jest obliczenie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Wystarczy, jeśli swoją masę ciała w kilogramach podzielisz przez swój wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli uzyskany wynik mieści się w granicach 18.5 – 24.9 = gratulacje, wszystko w normie!