Kolejnymi czynnikami ryzyka zachorowania na nowotwór są zakażenia mikroorganizmami. Infekcje wirusowo-bakteryjne odpowiadają za 18% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W krajach rozwijających się odsetek zachorowań za który odpowiadają zakażenia jest wyższy i wynosi 26% (w krajach rozwiniętych 8%).  Do wirusów i bakterii, którymi zakażenie może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy należą:

 

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus HPV) -  infekcja tym wirusem jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy. Zakażenie onkogennym szczepem HPV jest elementem niezbędnym w rozwoju nowotworu szyjki macicy. Szczepienie przeciwko HPV może zapobiegać  rozwojowi nowotworu.

 

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C  (Hepatitis B, C) –  oba wirusy mogą powodować nowotwór wątroby.

 

Wirus ludzkiej białaczki / chłoniaka  z komórek T -1 (HTLV-1) – infekcja tym wirusem zwiększa ryzyko wystąpienia białaczki / chłoniaka.

 

Ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) – wirus, który jest przyczyną AIDS. U osób zainfekowanych HIV, obserwuje się wyższe ryzyko zachorowania na chłoniaki i Mięsaka Kaposiego.

 

Wirus Epstein Barra (EBV) - zakażenie EBV wiąże się z rozwojem chłoniaka Burkitta.

 

Ludzki herpesvirus typu 8 (HHV8) – główny czynniki ryzyka Mięsaka Kaposiego.

 

Helicobacter pylori – bakteria, która może powodować powstawanie wrzodów na żołądku, przyczynia się do rozwoju chłoniaka typu MALT w żołądku oraz powstania nowotworów przełyku.

 

Salmonella typhi – bakteria przyczyniająca sie do rozwoju nowotworu pęcherzyka żółciowego.

 

Streptococcus bovis – bakteria związana z rozwojem nowotworu jelita grubego.