Promieniowanie UV jest jedną z form promieniowania emitowaną przez słońce. Ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry i może prowadzić do raka skóry. Ta forma promieniowania pochodzi nie tylko ze słońca, jego źródłem są także lampy do opalania. Unikanie opalania się, zarówno na plaży, jak i w solarium i to niezależnie od pory roku pozwala uniknąć szkodliwego wpływu na skórę. Ekspozycja na promienie UV może prowadzić do uszkodzenia komórek skóry, powstawania przebarwień, oparzeń, różnych typów nowotworów skóry (w tym czerniaka skóry), niszczy włókna kolagenowe i elastynowe.
Profilaktyka w tym przypadku opiera się na kilku podstawowych zasadach.
1. Należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach 10-15.
2. Stosować krem do opalania (najlepiej SPF 50) około 30 minut przed rozpoczęciem opalania.
3. Podczas spacerów i wycieczek należy pamiętać o przewiewnych ubraniach z długim rękawem i nogawkami, noszeniu kapeluszy i ochronnych okularów z filtrem.
4 Pamiętać o regularnym samobadaniu skory.
Inną formą promieniowania, które może powodować niszczenie skóry i prowadzić do raka skóry, jest promieniowanie jonizujące. Jego naturalnym źródłem jest opad radioaktywny z kosmosu oraz radon (bezwonny, bezbarwny gaz, który powstaje w glebie i skałach). Źródłem promieniowania jonizującego są także procedury wykorzystywane w medycynie: promieniowanie X, tomografia komputerowa, fluoroskopia, medycyna nuklearna. Promieniowanie jonizujące w niskich dawkach (przy których komórki zostają szybko naprawione) wykorzystywane jest przy wykonywania zdjęć rentgenowskich. Wysokie dawki promieniowania wykorzystywane są w leczeniu nowotworów.
Ekspozycja na promieniowanie UV i promieniowanie jonizujące może być przyczyną rozwoju nowotworu. Promieniowanie UV jest główną przyczyną nowotworów skóry. Ekspozycja na radon zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór płuca. Badania w grupie osób eksponowanych na promieniowanie po wybuchu bomby w Japonii wykazały, ze narażenie nawet na niską dawkę promieniowania pochodzącego z wybuchu bomby wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór. U osób po radioterapii z użyciem wysokich dawek promieniowania zaobserwowano wyższe ryzyko wystąpienia kolejnego nowotworu oraz wyższą ogólną umieralność na nowotwory złośliwe.