Liczne badania pokazują, że czosnek to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale też skuteczny środek mogący obniżać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Im więcej czosnku w diecie, tym mniejsze ryzyko rozwoju raka przełyku, żołądka, jelit, trzustki, piersi oraz prostaty.
Międzynarodowe badanie EPIC wykazało związek między spożywaniem czosnku a zmniejszeniem zachorowalności na raka jelit. Przeprowadzone w Chinach badania dowiodły z kolei, że spożycie więcej niż 10g czosnku dziennie zmniejsza o połowę ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego w stosunku do osób, które spożywały mniej niż 2g czosnku na dobę.
Francuskie badania udowodniły, że obecne w diecie duże ilości błonnika pokarmowego, czosnku i cebuli znacznie obniżają zachorowalność na raka piersi u kobiet. Celem badania przeprowadzonego w populacji chińskiej była analiza wpływu spożycia czosnku na rozwój raka żołądka. Okazuje się, że w grupie, która otrzymywała preparaty zawierające ekstrakt z czosnku, przypadki nowotworów złośłiwych żołądka występowały o 52% rzadziej niż w grupie otrzymującej placebo.
Ochronne działanie czosnku może wynikać z jego antybakteryjnych właściwości, hamowania powstawania substancji rakotwórczych i blokowania ich aktywacji, wzmacniania procesów naprawczych DNA, redukowania podziału komórek oraz indukowania śmierci komórek nowotworowych.
Dla pełnego ochronnego efektu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienna dieta zawierała od 2 do 5g świeżego czosnku (czyli mniej więcej jeden „ząbek”). Ci, którzy nie przepadają za smakiem bądź zapachem tej dobroczynnej rośliny, w aptekach znajdą wiele suplementów diety zawierających allicynę, czyli główny prekursor substancji bioaktywnych zawartych w czosnku. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na dużą zawartość substancji aktywnych jego spożycie, zwłaszcza na pusty żołądek, może wywołać efekty uboczne, takie jak nudności, wymioty czy biegunka.