W porównaniu z populacjami „zachodnimi”, spożycie soi w Japonii jest bardzo wysokie, natomiast zachorowalność na nowotwory złośliwe trzonu macicy bardzo niska.  W badaniu prospektywnym przeprowadzonym w populacji 49 121 kobiet w wieku 45-74 lata, analizowano wpływ spożycia produktów z soi/izoflawonów sojowych na ryzyko wystąpienia nowotworu trzonu macicy. W ciągu czasu obserwacji, wynoszącego średnio 12.1 roku, zdiagnozowano 112 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe trzonu macicy.

W badaniu nie zaobserwowano związku pomiędzy spożyciem produktów sojowych i izoflawonów a ryzykiem wystąpienia nowotworów trzonu macicy. Przy wzroście spożycia soi o 25 gramów/dziennie zmiana ryzyka wynosiła HR=1.02 (95%CI=0.94-1.10), natomiast przy wzroście podaży izoflawonów o 15mg/dziennie HR=1.01 (95%CI=0.84-1.22), co oznacza że spożycie soi i podaż izoflawonów nie wpływają na ryzyko wystąpienia nowotworów trzonu macicy.

Podsumowując wyniki badania, nie wykazano ochronnych właściwości spożycia produktów sojowych w profilaktyce nowotworów trzonu macicy.