Ponad 80% zgonów z powodu chorób układu krążenia ma miejsce w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów PKB na 1 mieszkańca (kraje o niskim dochodzie <= 1 045 USD, średni dochód powyżej 1 045 USD, ale poniżej 12 746 USD). Przyczyny tego stanu rzeczy nie są znane. W badaniu, którego wyniki opublikowano w the New England Journal of Medicine, udział wzięły 156 424 osoby z 17 krajów (3 kraje o wysokich dochodach PKB na 1 mieszkańca, 10 z grupy o średnich dochodach, 4 z grupy o niskich dochodach). Do oszacowania ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia wykorzystano INTERHEART Risk Score (specyficzny dla płci miernik szacujący 10-letnie ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe).
W badanej populacji średni poziom INTERHEART Risk Score był najwyższy w krajach o wysokich dochodach, pośredni w krajach o średnich dochodach oraz niski w krajach o niskich dochodach. Jednak poziom zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe w krajach o wysokich dochodach (3.99/ 1000 osobo-lat) był niższy w relacji do krajów o średnich (5.38/ 1000) i niskich dochodach (6.43/ 1000). Również odsetek przypadków choroby kończących się zgonem był najniższy w krajach o wysokich dochodach (6.5%, kraje o średnich dochodach – 15.9%, kraje o niskich dochodach – 17.3% ). Wśród mieszkańców miast zaobserwowano wyższe niż w populacji wiejskiej ryzyko zachorowania INTERHEART Risk Score przy niższym poziomie zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe (miasto - 4.83/ 1000, wieś - 6.25/ 1000) a także niższym odsetku przypadków chorobowych kończących się zgonem (miasto – 13.52%, wieś – 17.25%). Stosowanie leków w prewencji chorób sercowo-naczyniowych oraz rewaskularyzacja (chirurgiczne poszerzanie i udrożnianie naczyń krwionośnych) to elementy częściej obserwowane w krajach o wysokich dochodach.
Pomimo niższego średniego poziomu ryzyka zachorowania w krajach o niskich dochodach, występowanie chorób serca i układu krążenia oraz liczba zgonów spowodowana tymi chorobami jest w tych krajach zdecydowanie wyższa niż w krajach o wysokich dochodach. Wysoki poziom ryzyka w krajach o wysokich dochodach jest prawdopodobnie redukowany poprzez częstsze stosowanie prewencyjnej farmakoterapii oraz rewaskularyzacji.