U kobiet, których obwód talii zwiększył się między 20. a 50. rokiem życia, obserwuje się wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi po menopauzie, niezależnie od wzrostu BMI (Indeks Masy Ciała). W badaniu, którego wyniki opublikowano w British Medical Journal, udział wzięło 93,000 kobiet (po 50 roku życia, po menopauzie), a zaobserwowany wzrost ryzyka wyniósł 33%. Przybranie na wadze w wieku dorosłym jest powszechnie znanym czynnikiem ryzyka nowotworów piersi, natomiast szczególnie istotnym elementem jest wzrost obwodu talii.
Uczestniczkom badania zadano pytanie o rozmiar sukienki w wieku lat 20-tu oraz w momencie badania. Większość kobiet w momencie badania charakteryzowała się nadwagą (BMI 25-26). W czasie obserwacji zdiagnozowano 1090 przypadków nowotworów złośliwych piersi. Najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworu piersi w tym badaniu było zwiększenie rozmiaru sukienki. W wieku 25 lat średni rozmiar sukienki wynosił UK-12 (40-42), natomiast w momencie włączenia do badania (średni wiek 64 lata) UK-14 (42-44). Wzrost rozmiaru sukienki zaobserwowano u 3 z 4 kobiet. Wzrost o jeden rozmiar UK (np. 12-14) w przeciągu 10 lat wiązał się z 33% wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór piersi po menopauzie, wzrost o dwa rozmiary UK (np. 12-16) wiązał się z 77% wzrostem ryzyka.
Autorzy badania oszacowali, że absolutne 5-letnie ryzyko zachorowania na nowotwór piersi po menopauzie wzrasta z 1/61 do 1/51 z każdym wzrostem rozmiaru sukienki o jedną jednostkę UK w ciągu 10 lat. Mechanizm działania musi zostać dokładnie poznany, jednak istnieje hipoteza, że tłuszcz gromadzący się w okolicy tali może być bardziej metabolicznie aktywny niż ten gromadzący się w innych częściach ciała.