Najnowszy raport American Cancer Society podkreśla, że duża część zgonów i cierpienia związanego z nowotworami złośliwymi jest do uniknięcia przy bardziej skoordynowanych działaniach zmierzających do zmiany zachowań zdrowotnych. Raport Cancer Prevention & Early Detection Facts & Figures 2013 (CPED) wskazuje, że na indywidualne zdrowie mają także wpływ czynniki społeczne, ekonomiczne i legislacja.  Unikanie palenia papierosów, utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, odpowiednie odżywianie się, aktywność fizyczna oraz udział w programach przesiewowych i programach szczepień to elementy zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy.

 

Palenie papierosów

American Cancer Society szacuje, że w 2013 roku 174 000 zgonów z powodu nowotworów złośliwych będzie związanych z paleniem papierosów.

W roku 2011 19% osób dorosłych w USA paliło papierosy, co oznacza spadek z 20.9% w roku 2005.

 

Nadwaga, aktywność fizyczna, dieta

Po paleniu papierosów, te trzy wymienione elementy (nadwaga, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta) to najistotniejsze czynniki ryzyka w nowotworach złośliwych (około 1/4 do 1/3 zachorowań na nowotwory złośliwe związanych jest z tymi czynnikami).

Szacuje się, że obecnie w USA, 18.4% młodzieży i 35.5% dorosłych ma nadwagę.

 

Badania przesiewowe i szczepienia

Udział w programach szczepień oraz badaniach przesiewowych pozwala uniknąć zachorowania lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium zaawansowania.

W 2010 roku 83% dorosłych kobiet w USA miało wykonanych w ostatnich 3 latach Pap test, 66.5% kobiet po 40 roku życia miał wykonaną mammografię w ostatnich 2 latach a 59.1% osób po 50 roku życia wzięło udział w badaniach wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy.

 

Promieniowanie ultrafioletowe i nowotwór skóry

U osób, które w wieku lat nastu lub jako 20-latkowie, korzystały z urządzeń do opalania się obserwuje się 75% wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka skóry.