W ramach badania Global Burden of Disease Study 2013 (GBD2013), którego wyniki opublikowano na łamach The Lancet,  analizowano przyczyny zgonów na świecie dla 188 krajów w okresie od 1990 do 2013 roku. Oczekiwana długość życia zwiększyła się w tym czasie w populacji światowej z 65.3 lat do 71.5 lat. Liczba zgonów zwiększyła się w okresie 1990-2013 z 47.5 mln do 54.9 mln.

Najważniejsze zmienne wpływające na zróżnicowanie długości życia w różnych regionach świata to redukcja standaryzowanych współczynników umieralności dla chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych w krajach o wysokich dochodach oraz obniżenie liczby zgonów z powodu biegunki oraz infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci w regionach o niskich dochodach. W tym ostatnim regionie zaobserwowano również obniżenie się liczy zgonów u noworodków.  W krajach położonych w regionie subsaharyjskiej Afryki czynnikami skracającymi długość życia są AIDS oraz infekcje wirusem HIV. 

Dla większości zakaźnych przyczyn zgonów obserwuje się obniżenie zarówno liczby zgonów jak również standaryzowanych współczynników umieralności, natomiast w przypadku czynników niezakaźnych, element starzenia się populacji prowadzi do zwiększenia się liczby zgonów przy obniżeniu współczynników umieralności. Liczba zgonów na świecie z powodu obrażeń ciała zwiększyła się pomiędzy 1990 a 2013 rokiem o 10.7% (z 4.3 mln do 4.8 mln), przy redukcji współczynnika umieralności o 21%.

Cechą charakterystyczną dla większości krajów jest redukcja współczynników umieralności specyficznych dla grup wieku oraz przesunięcie przyczyn zgonów w kierunku czynników  niezakaźnych oraz obrażeń ciała.