Przeżywalność chorych na nowotwory złośliwe to jeden z kluczowych mierników efektywności systemu ochrony zdrowia. EUROCARE jest największą populacyjną bazą zawierającą dane o przeżywalności chorych na nowotwory złośliwe w Europie (29 krajów). Wyniki badania EUROCARE-5 za lata 1999-2007 opublikowano w The Lancet Oncology.  W retrospektywnym badaniu obserwacyjnym analizowano dane z 107 rejestrów nowotworów złośliwych obejmujących populację około 10 milionów pacjentów z nowotworem złośliwym rozpoznanym  do roku 2007.

 

5-letnia przeżywalność chorych z nowotworem złośliwym zwiększa się z czasem dla wszystkich regionów Europy.  Największy wzrost przeżywalności (porównanie okresu 1999-2001 oraz 2005-2007) nastąpił dla nowotworów złośliwych gruczołu krokowego (z 73.4% do 81.7%), chłoniaków (z 53.8% do 60.4%) oraz dla nowotworów odbytnicy (z 52.1% do  57.6%).  Przeżywalność w Europie Wschodniej jest generalnie niższa niż średnia dla kontynentu, szczególnie w przypadku nowotworów z dobrymi lub umiarkowanymi prognozami. Najwyższą przeżywalność zaobserwowano dla północnej, południowej i centralnej części Europy. Przeżywalność generalnie spada z wiekiem, ale jest to w pewnym stopniu uzależnione od regionu oraz typu nowotworu.

 

Postęp jaki został dokonany w onkologii europejskiej do roku 2007 obrazuje zwiększająca się przeżywalność chorych z nowotworami złośliwymi. Prawdopodobne przyczyny zróżnicowania przeżywalności pomiędzy regionami Europy to: różnice w stopniu zaawansowania w momencie diagnozy i dostępie do leczenia, różnice w diagnostyce, intensywności badań przesiewowych oraz różnice w biologii nowotworów. Również czynniki socjoekonomiczne, styl życia oraz generalny stan zdrowia populacji mogą odgrywać swoją rolę.