Ekspozycja w miejscu pracy na pole magnetyczne o skrajnie niskiej częstotliwości (extremely low-frequency magnetic fields, ELF), 3-30 Hz, może być czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór mózgu. Dane literaturowe w tym temacie są jednak niejednoznaczne. W badaniu INTEROCC analizowano przypadki oponiaka i glejaka mózgu rozpoznane w siedmiu krajach: Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Nowa Zelandia, Izrael, Wielka Brytania. Analizowano wpływ czasu ekspozycji, średniej i maksymalnej ekspozycji oraz narażenia na ELF w różnym okresie przed diagnozą nowotworu mózgu. Do badania włączono 3 761 przypadków nowotworu mózgu (1 939 przypadków glejaka, 1 822 przypadki oponiaka) oraz 5 404 osoby z grupy kontrolnej.
Całkowite życiowe narażenie na ELF nie wpływa na ryzyko zachorowania na glejaka i oponiaka mózgu. Zaobserwowano natomiast pozytywny związek (wzrost ryzyka zachorowania) pomiędzy skumulowanym narażeniem na ELF w okresie od 1 do 4 lat przed diagnozą a ryzykiem wystąpienia glejaka mózgu, OR=1.67 (95%CI=1.36-2.07) i w mniejszym stopniu oponiaka mózgu, OR=1.23 (95%CI=0.97-1.57).
Wyniki badania wskazują, że ekspozycja na ELF w niedalekiej przeszłości zwiększa ryzyko zachorowania na glejaka mózgu. Zawodowe narażenie na pole magnetyczne o skrajnie niskiej częstotliwości może pełnić rolę na późniejszych etapach kancerogenezy nowotworów mózgu (promocja, progresja).