1 Kontrola masy ciała

Nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, szczególnie dla kobiet po menopauzie oraz dla tych, których masa ciała zwiększyła się w wieku dorosłym. Po menopauzie większość estrogenu pochodzi z tkanki tłuszczowej. Zwiększenie jej potencjału powoduje wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu piersi poprzez podwyższenie poziomu estrogenu w organizmie. U kobiet z nadwagą obserwuje się również podwyższony poziom insuliny, innego hormonu wiązanego z ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory złośliwe, w tym nowotwór piersi. Obniżenie masy ciała u kobiet z nadwagą lub otyłością powoduje redukcję ryzyka zachorowania.

2 Regularne ćwiczenia fizyczne

Bycie aktywną fizycznie obniża ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Różnica w poziomie ryzyka wystąpienia nowotworu pomiędzy kobietami najbardziej i najmniej aktywnymi fizycznie wynosi około 25%.  W badaniu Women's Health Initiative wykazano, że 1.25 do 2.5 godziny szybkiego marszu tygodniowo pozwala obniżyć ryzyko zachorowania o 18%. American Cancer Society zaleca tygodniowo co najmniej 150 minut aktywności o średniej intensywności lub 75 minut aktywności o wysokiej intensywności.

3 Ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej

Wyniki badań potwierdzają, ze duża liczba czasu spędzanego w pozycji siedzącej zwiększa, niezależnie od aktywności fizycznej, ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, zwłaszcza u kobiet.  W badaniu przeprowadzonym przez Amercian Cancer Society wykazano, że u kobiet, które w pozycji siedzącej spędzały dziennie, poza pracą zawodową, sześć godzin i więcej, obserwuje się 10% wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór piersi, jak również wzrost ryzyka zachorowania na inne nowotwory.

4 Ograniczenie spożycia alkoholu

Badania wskazują na wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór piersi u kobiet, które wypijają od 2 do 5 drinków dziennie w relacji do kobiet, które wypijają 1 drink dziennie lub nie spożywają alkoholu. Według części badań, nawet niskie spożycie alkoholu może powodować wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu piersi.  Nie jest jasne dlaczego i w jaki sposób alkohol wpływa na proces kancerogenezy ani jaka grupa kobiet jest bardziej narażona na wzrost ryzyka. Ograniczenie spożycia alkoholu jest szczególnie istotne dla kobiet, które podlegają wpływowi innych czynników ryzyka zachorowania na nowotwór piersi (np. historia rodzinna).

5 Niestosowanie lub ograniczenie stosowania hormonalnej terapii zastępczej

U kobiet po menopauzie, które stosowały terapię estrogenem i progesteronem w ramach hormonalnej terapii zastępczej, zaobserwowano wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu piersi. Ryzyko zachorowania wraca do poziomu sprzed terapii po 5 latach od zaprzestania jej stosowania. Kwestia stosowania hormonalnej terapii zastępczej powinna być oceniana indywidualnie po oszacowaniu pozytywnych i negatywnych skutków jej stosowania dla poszczególnych kobiet.