Wyniki dużej meta-analizy 142 artykułów obejmujących 95 populacji, wskazują na redukcję ogólnej umieralności o jedną trzecią a ryzyka zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia o jedną czwartą u osób spożywających 800 gramów owoców i warzyw dziennie (lub 8 porcji) w porównaniu z osobami, które jedzą bardzo mało owoców i warzyw lub nie jedzą ich wcale. W kontekście konsumpcji owoców i warzyw wielokrotnie wymieniana była piątka, jako magiczna cyfra oznaczająca porcje korzystne dla zdrowia. Według wyników meta-analizy, której wyniki opublikowane zostały na łamach International Journal of Epidemiology, taką cyfrą okazuje się być ósemka.
Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że 7,8 mln zgonów rocznie na świecie można by uniknąć, gdyby ludzie jedli więcej owoców i warzyw. Im więcej owoców i warzyw się spożywa tym niższe ogólne ryzyko zgonu oraz ryzyko zgonu z powodu chorób serca, zawału, nowotworów złośliwych oraz ryzyko przedwczesnej śmierci. Spożywanie owoców i warzyw na poziomie średnim lub niskim jest lepsze dla zdrowia niż nie spożywanie ich w ogóle. Ryzyko zgonu z powodu chorób serca, zawału oraz ryzyko przedwczesnej śmierci obniża się o 10.8% dla każdy 200 gramów owoców i warzyw o jakie zwiększa się ich dzienne spożycie (do poziomu 800 gramów). Największy zysk zdrowotny przy wzroście spożycia obserwuje się u osób, które jadły mało owoców i warzyw lub nie jadały ich wcale, ale także osoby, które jedzą owoce i warzywa mogą obniżyć swoje ryzyko zgonu zwiększając ich spożycie. Rekomendowane dotychczas 500 gramów owoców i warzyw dziennie zmienia się na 800 gramów.
Osoby spożywające owoce i warzywa charakteryzują się także innymi zachowaniami prozdrowotnymi: są bardzie aktywne fizycznie, rzadziej palą papierosy, spożywają mniejsze ilości alkoholu, spożywają mniej czerwonego i przetworzonego mięsa w porównaniu z osobami, które unikają owoców i warzyw w swojej diecie.
Autorzy badania obliczyli, jakiej liczby zgonów można by uniknąć, gdyby wszyscy spożywali zalecane 800 gramów owoców i warzyw dziennie. Uzyskano redukcję liczby zgonów o 7.8 mln przy 800 gramach oraz 5.4 mln przy 500 gramach owoców i warzyw dziennie. Przy 800 gramach dziennie redukcja liczby zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia wyniosła by od 2 do 4 mln, natomiast w przypadku nowotworów złośliwych 660 tys. Oczekiwana ogólna redukcja ryzyka zgonu jest większa od sumy dla chorób serca i układu krążenia oraz nowotworów złośliwych, co oznacza, że spożywanie owoców i warzyw odgrywa także istotną rolę w redukcji ryzyka zachorowania i zgonu z powodu innych chorób.
W omawianym artykule analizowano również wpływ poszczególnych kategorii owoców i warzyw na ryzyko zachorowania i zgonu z powodu różnych chorób. Spożywanie jabłek, gruszek, owoców cytrusowych, soków owocowych, zielonych warzyw liściastych oraz owoców i warzyw bogatych w witaminę C obniża ryzyko przedwczesnej śmieci oraz ryzyko zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia. Jednocześnie konsumpcja owoców z puszki zwiększa ryzyko zgonu z powodu wyżej wymienionych przyczyn. Spożywanie owoców i warzyw zawierających błonnik, witaminę C, antyoksydanty, potas i flawonoidy wiąże się generalnie z lepszym stanem zdrowia. Wysoka podaż błonnika wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i stanów zapalnych w organizmie, poprawia stan naczyń krwionośnych oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Antyoksydanty chronią organizm przed wpływem wolnych rodników i innych czynników oksydacyjnych, które mogą wpływać destrukcyjnie na materiał genetyczny. Jednocześnie suplementacja witaminami oraz antyoksydantami nie ma takiego samego pozytywnego efektu jak spożywanie owoców i warzyw, których konsumpcja wpływa również pozytywnie na stan flory bakteryjnej w organizmie.